válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemství kultury Nazca vyřešeno, jejich spirály vedly vodu

Tajemství kultury Nazca vyřešeno, jejich spirály vedly vodu
Zdroj: ancient-code.com

Jednou z největších záhad kultury Nazca v Peru byly podivné spirálovité útvary v zemi. Nikdo nevěděl, k čemu sloužily. Až pohled z vesmíru ukázal, že šlo o funkční a důmyslný zavlažovací systém.

Tomáš Chalupa 5. května 2016

Kultura Nazca obývala nehostinnou poušť v Peru a zanechala po sobě množství soch, geoglyfů a dalších staveb. Jednou z nejzáhadnějších byly Puquios, podivné spirálovité obrazce s otvory uprostřed v poušti. Podle vědců to byl zavlažovací systém, který umožňoval čerpat a převádět podzemní vodu na jinak suché a neúrodné poušti. Objevili to při studování snímku ze satelitu. Přišel na to vědecký tým italské doktorky Rosy Lasaponary. Puquia jsou podle ní jen části z rozsáhlého podzemního zavlažovacího systému. Jsou jedinou částí, která je vidět, protože je na povrchu. Rozsah a důmyslnost celého systému jí odhalily právě až snímky z vesmíru.

Co je nejzajímavější, 30 z 50 nalezených puquiů jsou stále funkční a používají se. „Systém byl původně mnohem rozsáhlejší a propracovanější, než je dnes. Těžením nevyčerpatelných zdrojů podzemní vody systém umožňuje intenzivní zemědělství v těchto končinách i dnes,“ říká Lasaponara. Celý systém také ukazuje na velkou zručnost a vyspělost celé kultury Nazca, která dokázala těžit vodu v nehostinných podmínkách, a udržovat tak v chodu celé společenství, které by jinak zaniklo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu