válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemství antického cementu rozřešeno. Už víme, proč odolal vodě

Po dva tisíce let se lidé snažili přijít na to, jak staří Římané stavěli své stavby. Tedy přesněji, jak vyráběli beton, který používali na tyto stavby. Dobře patrné to je zejména na zdech chránících antické přístavy před vlnami. Ani po dvou tisících letech se nerozpadly, což je opravdu technologický zázrak.

Tomáš Chalupa 15. července 2017

Vědci se domnívají, že konečně přišli na kloub záhadě tohoto vysoce odolného cementu. Podle profesorky Marie Jacksonové z univerzity v Utahu bylo složení tohoto cementu následovné – vulkanický popel, vápno, mořská voda, úlomky vulkanické horniny. Kouzlo je v tom, že když přijde mořská voda do kontaktu s vulkanickou horninou, začne vytvářet usazeniny minerálů, které ale celou konstrukci dále posilují, místo aby ji oslabovaly. Jde o tzv. pozzolanickou reakci. Podobná reakce se děje běžně i v přírodě zejména kolem vulkánů. Možná právě pozorování tohoto jevu přivedlo staré Římany na to, jak vyrobit vodě odolný cement.

Možná by si z tohoto receptu měli vzít příklad i dnešní stavitelé a inženýři. Dnešní cement používaný v přístavech funguje tak, že při dlouhodobém působení mořské vody začne na jeho povrchu vznikat cosi jako gel, který následně postupně rozlamuje celou strukturu. Problém je, že nemáme k dispozici tu samou horninu, co Římané, a ani nevíme, odkud přesně ji vzali, protože původní recept se dávno ztratil. Obecně je vulkanického materiálu na světě málo, takže se musí nahrazovat jinými složkami. Ty bohužel tolik vodě nevzdorují. Římané tak měli velké štěstí, že tuto horninu objevili a těžili.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu