válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemství 2000 let starého basilejského papyru bylo rozluštěno

Tajemství 2000 let starého basilejského papyru bylo rozluštěno
Zdroj: ancientpages.com

V Basileji je od 16. století uložen papyrus, jehož obsah i autorství zůstávaly až do současnosti neznámé. Byl popsán z obou stran a obsah se nepodařilo dlouho vyluštit. Pak ale přišel zásadní objev.

Tomáš Chalupa 7. srpna 2018

Vědci přišli na to, že jde o antický text, který byl sepsán známým antickým lékařem Galénem. Basilejská univerzita v roce 1900 zakoupila pro studijní účely 65 papyrů se starodávnými texty psanými v pěti různých jazycích. Má ale dva ještě mnohem starší, které získala už v 16. století. A právě jeden z nich byl onen záhadný, zrcadlově popsaný papyrus, jehož obsah ani autora se nedařilo vypátrat.

Celé generace se snažily na tuto záhadu přijít. Nakonec musela pomoci nejmodernější technika. Pod ultrafialovým zářením ve speciální laboratoři bylo zjištěno, že papyrus netvoří jeden list, ale několik listů slepených dohromady. Právě proto nebylo možné text rozluštit.

Do Basileje byl pozván specialista na restaurování prastarých textů, kterému se podařilo jednotlivé listy separovat od sebe. „Je to naprosto senzační objev. Většina listů jsou běžné dokumenty, jako jsou dopisy, recepty a smlouvy. Jeden z nich je ale velmi cenný,“ říká profesorka Sabine Huebnerová z basilejské univerzity. Jde o medicínské pojednání o hysterické apnoe, což je vážná porucha spánku. Jeho autorem je s největší pravděpodobností římský lékař Galén.

Důkaz o tom přišel z Itálie. Experti našli podobnosti mezi tímto papyrem a známými papyry z Ravenny. Jde o množství Galénových spisků, se kterými byl papyrus z Basileje porovnán. Papyry byly často recyklovány, protože jejich cena byla poměrně vysoká. A to se stalo i s mnoha Galénovými texty a zřejmě i s tímto basilejským papyrem. Původní texty byly jednoduše přepsány nebo přelepeny novou vrstvou papyru.

Papyrus nyní bude v Basileji pečlivě zrestaurován a následně digitalizován. Bude pak vložen do databáze všech existujících starověkých papyrů a textů. Ta je významná proto, že je velká šance najít takto chybějící části textů. Papyry jsou často jen fragmenty, a je tak možné, že další části se objeví například v Londýně či ve Štrasburgu nebo Berlíně. Teprve pak bude možné celou skládačku sestavit kompletně dohromady.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu