válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemství 13 věží na hřebenu peruánských hor: prastarý sluneční kalendář postavili neznámí stavitelé

Tajemství 13 věží na hřebenu peruánských hor: prastarý sluneční kalendář postavili neznámí stavitelé
Zdroj: wmf.org
+ 4 fotky+ 5 fotek

Jako ostny dávného dinosaura se tyčí na hřebenu nízkého kopce třináct věží. Jejich původ a smysl byl dlouhá léta zahalen tajemstvím. Až v roce 2007 vědci zjistili, že se jedná o sluneční observatoř. Nejstarší na západní polokouli.

tyrion 21. prosince 2016

Věže jsou součástí monumentálního komplexu zvaného Chankillo, který se nachází v údolí řeky Casma v Peru. Cestovatelé sice o věžích po staletí věděli, ale jako první na ně upozornil ve 40. letech cestovatel Thor Heyerdahl ve své knize Kon-Tiki a naznačil, že možná sloužily k astronomickým účelům. Teprve před několika lety se účelem tajemných staveb začali seriozně zabývat peruánský archeolog Ivan Ghezzi a jeho anglický kolega Clive Ruggels a předložili studii, v níž dokazují, že věže Chankillo jsou sluneční observatoří, jejíž stáří odhadují na 2 300 let.

„Byl jsem omráčen, když jsem je viděl poprvé,“ svěřil se BBC Clive Ruggels. „Řada věží zcela kopírovala sluneční oblouk,“ uvedl. „Zdá se to nepochopitelné, že nikdo tak dlouho nepoznal, k čemu měly sloužit,“ dodal tehdy s údivem.

Při letním slunovratu vychází Slunce ve věži úplně vpravo.

Při letním slunovratu vychází Slunce ve věži úplně vpravo.

Třináct chankillských věží vede v pravidelných odstupech po hřebeni kopce ze severu na jih a vytváří 300 metrů dlouhý zubatý horizont. Asi 230 metrů na východ i na západ stojí dvě plošiny, které vědci považují za pozorovatelny. Právě odtud totiž mohli lidé nejlépe pozorovat, jak věže velmi úzce souvisejí s pozicemi vycházejícího a zapadajícího Slunce v průběhu roku.

„Když jste stáli na západní pozorovatelně, mohli jste vidět, jak slunce ráno vychází, ale kde se objevilo, záviselo na období v roce,“ vysvětlil Ruggels. „Takže při letním slunovratu, což je v Peru v prosinci, jste viděli slunce u věže nejdále umístěné napravo, zatímco při zimním slunovratu jste pozorovali východ slunce na přesně opačném, levém konci. Mezi tím se slunce pohybovalo nahoru a dolů po horizontu,“ upřesnil vědec. To podle něj značí, že civilizace, která tyto věže postavila, uměla na základě sledování pohybů Slunce ve věžích sestavit kalendář, s jehož pomocí dokázala určit přesné datum s odchylkou jednoho, maximálně dvou dní.

Opevněný chrám

Opevněný chrám

Sluneční kult

Celý komplex, v jehož rámci věže stojí, se rozkládá na ploše okolo 4 kilometrů čtverečních. Kromě věží se tu nalézá i mnoho dalších staveb, z nichž největší pozornost přitahuje opevněný chrám na vrcholu kopce s třemi soustřednými valy a nepřístupnými branami. Podle vědců byl tento monumentální komplex v provozu od 4. století před Kristem. Zřejmě sloužil jako náboženské či spirituální středisko, které souviselo se slunečním kultem.

„Západní pozorovatelna a do určité míry i ta východní jsou velmi stísněné – více než dva nebo tři lidé se tam nedostali, aby se odtud mohli dívat. Všechno tohle svědčí o tom, že se k těmto místům přistupovalo oficiálně nebo obřadně a že tam probíhaly zvláštní rituály. To znamená, že tam stáli vybraní lidé, možná kněží, kteří pozorovali východ nebo západ slunce, zatímco vedle na prostranství stály davy, oslavovaly, dívaly se na východ slunce, ale ne z téhle jedinečné perspektivy,“ vysvětlil Ruggels.

To, že Slunce hrálo významnou roli v náboženství předkolumbovských kultur, potvrzují četné prameny v incké i mayské kultuře. Chankillské věže jsou však o téměř dvě tisíciletí starší než observatoře, které stavěli Inkové, a dokonce o 500 let předběhly podobné mayské stavby v Centrální Americe. Kdo byli stavitelé těchto věží, však zůstává nadále tajemstvím.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu