válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemný zvuk, který zabíjí

Dobrý začátek pro death metal, dieselový motor běžící na volnoběh, konec světa, apokalypsa – tak jev popisují lidé, kteří ho slyší. Taoský hum - nikdy nekončící hučení, ze kterého lidé po celém světě doslova šílí.

Crazy Eyes 3. července 2015

Přízvisko „taoský“ dostal hum podle městečka v Novém Mexiku, kde tyto tajemné zvuky slyší zhruba dvě procenta obyvatel, tedy asi 1500 lidí. Hukot je nízkofrekvenční, což vysvětluje, proč ho neslyší každý – jeho frekvence je okolo 3 až 30 Hz, přičemž lidské ucho dokáže běžně vnímat až frekvence v rozsahu od 20 Hz do 20 kHz. Někdy je hum velmi obtížný a může vést i k bolestem hlavy a těžkým psychickým i fyzickým obtížím. Dokonce má na svědomí lidské životy, způsobil prý už nejméně tři sebevraždy.

Taos ale zdaleka není jediné místo, kde se hum objevuje. V každém státě USA je alespoň jedna podobně postižená lokalita, a to včetně Aljašky a Havaje. Je hlášen také z Austrálie nebo severní Evropy.

Někdy jde o konstantní hučení, jindy kolísá a někdy je přerušované jako morseovka. Hlasitější je údajně uvnitř budov a také v noci. Nejdůležitější ale je, že se v dotčených oblastech ozývá téměř neustále. Lidé prý přímo cítí, jak jim vibrace prostupují tělem. Nepomáhají ani různé ucpávky do uší.

„Zdá se, jako by to přicházelo z nebe nebo naopak z podzemí. Je to opravdu děsivé,“ popisuje záhadný zvuk Mandi Campbell, obyvatelka Terrace v Britské Kolumbii v Kanadě, kde se tento jev vyskytuje také.

Na jaře 2012 se fenoménu obšírněji věnoval i americký deník Daily Mail. „Dunění z nebe,“ píše se v něm, „se šíří kolem světa a v některých případech bylo tak hlasité, že aktivovalo autoalarmy.“ Zvuky byly prý zaznamenány od Kanady po Evropu. Znělo jako mohutné skřípění nebo sirény.

Bzučení se často rozléhá desítky kilometrů daleko a těžko se detekuje mikrofony, takže je velmi obtížné určit bod, ze kterého se šíří. Vědcům se přesto podařilo záhadný zvuk nahrát.

Skeptici tvrdí, že jde o druh masové halucinace, případně tinnitus, což je lidově řečeno pískání v uších, které člověk slyší bez vnější příčiny.

Jiní říkají, že jev způsobují výdobytky civilizace, třeba elektrické vedení. Například ve městě Kokomo v americkém státě Indiana se podařilo zjistit, že hučení pochází z místní průmyslové zóny, konkrétně od jednoho kompresoru a dvou větráků v chladicí věži. Hum se ale objevuje i v oblastech, kde široko daleko není žádná továrna. Odborníci tak spekulují o různých přírodních příčinách, třeba o vulkanické činnosti, tekutých píscích nebo mořských vlnách, které do sebe narážejí.

Existují i další teorie, podle nichž jde o projev záhadného vojenského zařízení, případně mimozemšťanů, a nechybí ani domněnka o tom, že se Země něco snaží sdělit lidstvu. Se skutečně uspokojivým vysvětlením však dosud nepřišel nikdo.

Další články

Zavří­t reklamu