válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemný trik, s jehož pomocí se Michael Jackson vzepřel gravitaci

+ 5 fotek+ 6 fotek

Když se v roce 1987 na obrazovkách objevil videoklip ke slavnému hitu Michaela Jacksona „Smooth Criminal“, mnohým divákům tehdy poklesla v úžasu brada. Tanečníci, kteří v klipu vystupovali, včetně zesnulého krále popu, se s rovnými zády a nataženýma nohama naklonili do 45stupňového náklonu, aniž by přepadli na zem. Po mnoho let tenhle taneční kousek zůstal tajemstvím a řada Jacksonových fanoušků se jej nesčetněkrát pokoušela provést u sebe doma v pokoji, až si přitom málem natloukli bradu.

blondie 11. června 2015

Při natáčení videoklipu se totiž pověstného náklonu dosáhlo pomocí drátěného lana, které si tanečníci uvázali kolem pasu, a speciálních filmových efektů. Když však chtěl tentýž kousek Jackson zopakovat živě na jevišti, musel přijít s nějakým důmyslnějším řešením. A tak si pozval ke spolupráci návrháře Michaela L. Bushe a Dennise Tompkinse a společně vynalezli antigravitační boty, které si v roce 1993 nechali ve Spojených státech patentovat.

Schéma antigravitační boty

Schéma antigravitační boty

Celý vtip spočíval v tom, že boty měly na podpatku vyříznutý otvor ve tvaru trojúhelníku. Ten pak hladce zapadl do čepu, který v předem určeném čase vystoupil z podlahy jeviště. S takto pevně uchycenou patou se tanečníci mohli naklonit dopředu směrem k podlaze, vyžadovalo to ovšem jistou sílu ve svalech na nohách i horním trupu.

Kouzlo perfektně fungovalo až do památného září 1996, kdy se na koncertu v Moskvě jeden Jacksonův podpatek uvolnil z čepu a zpěvák letěl rovnou k zemi. Designéři se pak museli vrátit k rýsovacímu prknu a svůj návrh přepracovat do bezpečnější podoby.

Pověstné antigravitační boty Michaela Jacksona

Pověstné antigravitační boty Michaela Jacksona

Neposlušná bota i se svým dvojčetem pak skončila ve vlastnictví moskevské pobočky mezinárodního řetězce Hard Rock Cafe. Po zpěvákově smrti ji majitelé vydražili za 600 000 dolarů (v přepočtu za téměř 15 milionů korun). Zdá se tedy, že i s vadným podpatkem si tato antigravitační bota podržela své jisté kouzlo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu