válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemný sovětský špion Perseus opět na scéně, tentokrát ve hře Call od Duty

Tajemný sovětský špion Perseus opět na scéně, tentokrát ve hře Call od Duty
Zdroj: rbth.com

Perseus, Mlad či Doktor X, to jsou přezdívky či krycí jména pro jednoho z nejutajovanějších sovětských agentů, kteří působili v USA. Nyní se špion jménem Perseus vrací ve hře Call of Duty. Identita skutečného Persea je však stále neznámá.

Tomáš Chalupa 25. srpna 2020

Perseus se má objevit v novém díle hry s názvem Call of Duty: Cold War. Jde o další pokračování legendární střílečky, která si získala popularitu hráčů po celém světě. Nicméně, jak firma Activision, která za hrou stojí, uvedla, díl se inspiruje skutečnými událostmi a postavami ze studené války. Jednou z těch hlavních bude sovětský agent Perseus, kterému se podařilo infiltrovat do amerických tajných služeb. Cílem hry bude ho vypátrat, což ale bude ve výsledku hlavně opět pořádná řežba, takže o nějakou složitou detektivní práci tu rozhodně nepůjde. I tak je ale zajímavé se podívat na to, kde vlastně byl onen Perseus ve skutečnosti.

Po pravdě řečeno, nevíme to. Vlastně se s jistotou ani neví, zda skutečně existoval, či zda jde o nějakou složitou špionážní hru minulosti, či dokonce jen prostý výmysl bývalých důstojníků KGB. Ti se v 90. letech, kdy byly poměry uvolněné a Rusko se sblížilo se Západem, rozpovídali o svých aktivitách. Otevřely se také tajné archivy a na světlo světa se dostalo mnoho zajímavých informací. Jedním z těch, kteří se rozhodli mluvit, byl plukovník KGB Vladimir Čikov. Podle něj byl Perseus tajný agent s krycím jménem Mlad. Měl to být mladý fyzik pracující ve 40. letech na chicagské univerzitě.

Mlad měl být indiánského původu a podílel se na přísně tajném projektu Manhattan, tedy vývoji atomové bomby. Sovětům se jej podařilo naverbovat a Mlad jim předával tajné informace z výzkumu. V roce 1946 ale spolupráci ukončil a přidal se k hnutí bojujícímu proti jaderným zbraním. Čikovova slova se nepodařilo nikdy ověřit, nicméně jméno Mlad či Perseus se od té doby pravidelně vynořovalo při různých příležitostech.

V roce 1995 byly otevřeny některé tajné americké archivy. V nich byly nalezeny svazky označeny PERS, které se měly týkat krádeže tajných informací z jaderného výzkumu. Existovaly také spekulace, že PERS nebo PERSEUS byla tajná klamná operace řízená Sověty, kteří tak chtěli chránit svého vlastního agenta Theodora Halla. Právě on měl pak být skutečný Mlad.

Ve stejném roce napsal protijaderný aktivista Jeremy Stone ve své knize, že Mlad byl ve skutečnosti fyzik z massachussettské univerzity jménem Philip Morrison. Morrison se bránil u soudu a dosáhl toho, že se mu Stone musel omluvit. Od té doby se jméno Perseus objevovalo jen sporadicky v různých diskusích. Bude zajímavé sledovat, s jakou verzí přijde firma Activision ve svém novém Call of Duty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu