válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemný sonický útok na americké diplomaty se odehrál i v Číně

Tajemný sonický útok na americké diplomaty se odehrál i v Číně
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Na Kubě došlo loni ke zvláštnímu sonickému útoku na americké diplomaty, po kterém byla stažena většina osazenstva ambasády v Havaně. Nyní se něco podobného děje v Číně a terčem útoku jsou znovu Američané.

Tomáš Chalupa 21. června 2018

Americký zaměstnanec na ambasádě v Kantonu si začal stěžovat na stejné problémy, jakými trpěli diplomaté na Kubě. Zdá se, že jde o ten samý typ útoku, tedy pokud to útok vůbec je. Vedení ve Washingtonu už před časem vyzvalo své zaměstnance v Číně, aby hlásili všechny zdravotní potíže nebo problémy či nepříjemné sluchové vjemy. Muž popsal své problémy jako vnímání setrvalého zvuku a tlaku.

Zatím si stěžoval pouze jeden zaměstnanec, ale jeho zprávu bere Washington velmi vážně. Dokonce se k němu vyjádřil Mike Pompeo, nový ministr zahraničí, který uvedl, že sonický útok skutečně připomíná události z Havany.

Na příčinu ani podstatu havanského útoku se přitom dodnes nepřišlo. Kuba samozřejmě jakýkoliv zlý úmysl popírá, světlo do věci nevnesli ani experti amerického námořnictva a dodnes se neví, co za útokem vlastně stálo. Spekulovalo se o testování nové tajné sonické zbraně, biologickém nebo chemickém útoku. Vědci z univerzity v Michiganu naopak přišli s teorií, že šlo o vedlejší efekt ne příliš dobře provedené snahy o odposlechy. Zvuky, které Američané slyšeli, mohly podle týmu vědců vzniknout při takzvaném intermodulačním zkreslení ultrazvukových vln. Ultrazvuk je lidskému uchu neslyšitelný a v malé míře neškodný. Pokud se ale zkombinují dva signály různých frekvencí, může vzniknout slyšitelný zvuk. Slyšeli právě tento zvuk v Havaně? To se zatím nepodařilo prokázat.

Američané každopádně po těchto incidentech stáhli z Havany 60 procent svých zaměstnanců a na oplátku vyhostili 14 kubánských diplomatů. Jaký bude postup v případě Číny, zatím není jasné. Pokud by se k onomu zaměstnanci přidali další, zřejmě by opět přišla na řadu evakuace ambasády.

Další články

Zavří­t reklamu