válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemný růžový delfín z Louisiany: čím to, že je tak zbarvený?

Poprvé lodní kapitán Erik Rue spatřil růžového delfína skákavého v jezeře Calcasieu v roce 2007. Bylo tehdy ještě mládětem, které plavalo vedle své matky. Od té doby jej viděl mnohokrát, naposledy pak při páření, takže je možné, že pobřeží Louisiany čeká nový přírůstek. Každý si klade otázku, zda bude také růžově zbarvený.

Markéta Oderská 28. října 2015

Erik Rue říká, že delfín, jemuž dal něžnou přezdívku Pinky, je po celém těle stoprocentně růžový, což jej činí velmi unikátním. „Za celý svůj život jsem nic takového neviděl. Vypadá, jako by vyjel z autolakovny,“ poznamenal. Věří, že je jedním z mála exemplářů na světě.

Jiným druhům delfínů, jako třeba delfínu indočínskému (Sousa chinensis) nebo delfínovci amazonskému (Inia geffrensis) se sice lidově přezdívá růžový delfín, ale žádný z nich nemá tak výrazný růžový odstín jako Pinky.

Růžová delfínice Pinky

Růžová delfínice Pinky

Není jasné, jak ke Pinky ke svému unikátnímu zbarvení přišel. Odborníci většinou prohlašují, že jde o albína. Dosud jich bylo na světě zaznamenáno jen okolo čtrnácti. Najdou se však i tací, kteří růžovou barvu přičítají genetické poruše.

O tom, že Pinky je spíše albín, svědčí jeho načervenalé oči a cévy prosvítající světlou pokožkou, která postrádá pigment. Albinismus je totiž poruchou tvorby barviva melaninu, což jeho nositelům přináší řadu zdravotních problémů, neboť melanin nejen chrání před slunečním zářením, ale je důležitý i pro zrak. Bez něj má mnoho albínů problémy s viděním.

Pinky s jiným, obyčejným delfínem

Pinky s jiným, obyčejným delfínem

Letos v srpnu a září byl delfín Pinky opakovaně pozorován na pobřeží Louisiany a jeho fotky slavily úspěch na internetu. Erik Rue prozradil, že viděl Pinky se s jinými delfíny pářit, a ačkoli dosud nebylo potvrzeno, jakého je pohlaví, má se za to, že jde o samičku, takže se předpokládá, že by mohla přivést na svět mládě. Jestli bude růžové, je však velmi nejisté. Musela by se totiž spářit s jiným albínem, a těch je na světě proklatě málo. Pokud by však její protějšek byl nositelem zmutovaného genu, jako tomu bylo v případě rodičů delfína Pinky, pak je pravděpodobnost 50 ku 50, že potomek růžovou barvu zdědí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu