válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemný poklad Forresta Fenna zatím nikdo nenašel, někteří kvůli němu umřeli

Tajemný poklad Forresta Fenna zatím nikdo nenašel, někteří kvůli němu umřeli
Zdroj: allthatisinteresting.com

V létě roku 2017 třiapadesátiletý Jeff Murphy zmizel krátce poté, co se vydal na túru do slavného Yellowstonského národního parku. Jeho zmizení a pravděpodobná smrt souvisí s tajemným pokladem Forresta Fenna. Tento poklad je zajímavý tím, že na rozdíl od mnoha jiných určitě existuje. Jeho majitel je rovněž stále na světě a zřejmě se úsilím stovek tisíc hledačů dobře baví.

Tomáš Chalupa 11. července 2019

Příběh o pokladu je starý nejméně deset let. Sběratel umění Forrest Fenn zakopal malou dřevěnou truhlu s nejcennějšími předměty a hodlal ji vykopat, až jejich hodnota vzroste na 10 milionů dolarů. Fenn napsal báseň o čtyřiadvaceti verších, ve kterých se skrývají informace, podle kterých se dá poklad najít. Fenn tvrdí, že stačí rozluštit klíč v básni a pak už stačí jen mapa a lopatka. Zvládnout najít poklad prý může skoro každý. Ovšem za deset let se to nikomu nepodařilo.

Co je na pokladu tak sexy? Nejspíše hlavně to, že prokazatelně existuje a jeho hodnota je dnes nejméně 5 milionů dolarů. Do oblasti se tak sjíždí velké množství lidí, kteří se domnívají, že vědí, kde se poklad nalézá. Ani sám Fenn nečekal takovou odezvu. Od zveřejnění jeho příběhu nebo spíše výzvy už při hledání pokladu zemřeli nejméně čtyři lidé včetně Murphyho.

Úřady kvůli tomu vyzvaly Fenna, aby celý hon na poklad ukončil. Ten ale odmítl a místo toho přidal jednu další nápovědu. A prohlásil, že někteří hledači byli velice blízko jeho nalezení. O to větší zájem o poklad je. Lidé jsou pokladem stále více posedlí.

Sám Fenn je velmi tajemnou postavou, která připomíná Indiana Jonese. Za války ve Vietnamu sloužil jako stíhací pilot, ve volném čase prý doprovázel archeology při jejich průzkumu nalezišť ve Vietnamu i jinde po světě. Celý život sbíral umělecká a historická díla, skupoval i ve své době neznámé umělce, cena jejich děl ale později vyletěla vzhůru. Získal také mnoho artefaktů původních indiánských obyvatel Ameriky. V roce 1973 si v Santa Fe otevřel vlastní muzeum a galerii. Na jeho sbírky se jezdily dívat takové celebrity jako Steven Spielberg, Robert Redford nebo Jacqueline Onassisová.

V roce 1988 ale Fennovi diagnostikovali rakovinu jater. Myslel si, že brzy umře, takže začal řešit, co se svým majetkem. A tehdy také vznikl Fennův poklad. Zakopal ho kdesi v horách a návod, jak jej najít, sepsal do básně. Po jeho smrti měli lidé podle ní poklad najít. Jenže Fenn rakovinu porazil, a tak se teď může na vlastní oči dívat, jak lidé jeho poklad hledají a také kvůli němu umírají. Podle něj po pokladu pátralo už na 300 tisíc lidí, denně dostává stovku mailů týkajících se jen pokladu. Poklad obsahuje diamanty, zlaté mince, šperky, vzácné pokolumbovské sochy a zlatý valoun velikosti vejce. Kdo jej najde, tomu spadne do rukou nesmírné bohatství.

Jeho báseň hledači pokladu analyzovali nespočetněkrát. Existují internetová fóra a diskusní stránky i celé weby zaměřené jen na hledání tohoto pokladu. Nejčastěji je zmiňována pasáž, která mluví o místě, kde se teplá voda setkává se studenou. Takových míst je celá řada, navíc další část básně říká, že tam žijí pstruzi. Ale kde přesně to je?

Pod dojmem úmrtí některých hledačů a také na výzvu úřadů Fenn doplnil, že truhla není pod vodou ani na žádné skále, není potřeba nikam šplhat ani se potápět. Poklad není u řeky Rio Grande. Není pod žádnou stavbou ani lidským výtvorem. Místo je dobře přístupné i seniorům, jakým je on sám. A hlavně vyzval všechny, aby dodržovali bezpečnost a nesnažili se pronikat na riskantní místa, není to prý vůbec potřeba.

Přesto nejsou úřady z Fennova pokladu nijak nadšeny, což se ovšem nedá říct o hledačích. Bez ohledu na úmrtí se skupina nadšenců stále zvětšuje. Hon na Fennův poklad tak stále pokračuje a zřejmě ještě dlouho bude.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu