válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemný mayský král Pakal: archeologové konečně rozluštili nápis na jeho hrobce

+ 3 fotky+ 4 fotky

60 let po nálezu pohřební krypty uvnitř Chrámu nápisů v Palenque se mexickým vědcům podařilo rozluštit nápis na hrobce tajemného mayského krále Pakala. V češtině znamená „Dům u devíti nabroušených kopí“.

tyrion 19. června 2015

Klíčem k rozluštění názvu na hrobce byl hieroglyf, který vypadal jako stolička jaguára, posvátného zvířete starých Mayů. Vědci interpretovali význam tohoto znaku jako „ostří“ na hrotu kopí. „Je to výraz související s válkou, a aspekt, který nebyl předtím znám, proto hieroglyfy nemohly být doteď rozluštěny,“ uvedl vedoucí výzkumného týmů Guillermo Bernal z Národní autonomní univerzity v Mexiku.

Glyf byl rozpoznán ve více než 50 dalších nápisech popisujících válečné události, jako například zajímání válečných zajatců, vstup vojsk do měst a další. „Dům u devíti nabroušených kopí je název, který ztělesňuje devět válečníků na zdech hrobky,“ vysvětlil Bernal.

Mayská archeologická lokalita Palenque v mexickém státě Chiapas

Mayská archeologická lokalita Palenque v mexickém státě Chiapas

Pakalovu hrobku v roce 1948 objevil mexický archeolog Alberto Ruz. Při prozkoumávání nitra pyramidy nazvané Chrám nápisů si všiml ohromné kamenné desky s otvory, o kterých si myslel, že by mohly sloužit k jejímu zvednutí. Jeho předpoklad se potvrdil – pod deskou bylo dlouhé schodiště, zasypané hlínou a pískem, které – jak se po čtyřech letech čištění ukázalo – vedlo do pohřební krypty se sarkofágem. V něm ležela kostra ozdobená šperky a pohřební maskou, složenou z kousků jadeitu.

Pohřební maska a šperky z jadeitu, které se našly uvnitř rakve.

Pohřební maska a šperky z jadeitu, které se našly uvnitř rakve.

Archeologové tehdy vůbec netušili, kdo je v sarkofágu pohřben. Jméno mrtvého se podařilo zjistit až v 70. letech minulého století, kdy nastal obrovský pokrok v luštění mayských nápisů. Dnes tedy už víme, že se král, jehož celé jméno v překladu znamená „Velký sluneční štít“, narodil v roce 603 našeho letopočtu a na trůn nastoupil, když mu bylo dvanáct a vládl až do své smrti v 82 letech. V historii západní polokoule tak byl nejdéle vládnoucím panovníkem.

Rekonstrukce Pakalovy hrobky

Rekonstrukce Pakalovy hrobky

Zajímavější než délka jeho vlády je ale tajemství, které tohoto krále dodnes obklopuje. Záhadou totiž je, že nikdy nebyly veřejně publikovány královy tělesné ostatky. Americký archeolog Kevin Smith však prozradil, že „z archeologického týmu unikly informace o tom, že Pakal byl obr, měl na každé ruce i noze šest prstů, silnou pokožku a kónický tvar lebky“.

Podle záhadologa Ericha von Dänikena byl Pakal starověkým astronautem a zástupcem mimozemšťanů, kteří ovlivnili mayskou civilizace. Své tvrzení slavný badatel opírá o víko sarkofágu s rytinou, kde „vidíme muže, který sedí v nějaké kabině, na nose má vzduchovou masku a jeho ruce manipulují s ovládacími prvky lodi, nohy jsou pevně opřeny do pedálů a za zády má technickou část plavidla, aby vše bylo naprosto jasné, ze zadní části rakety vychází dým a plameny.“

Víko sarkofágu ozdobené rytinami zobrazuje Pakala, který vypadá jak kosmonaut v raketě.

Víko sarkofágu ozdobené rytinami zobrazuje Pakala, který vypadá jak kosmonaut v raketě.

Jiné teorie zase ztotožňují krále Pakala s mayským bohem války Votanem. V každém případě muselo jít o velmi významného vládce, když se mu dostalo té cti, že byl pohřben přímo v pyramidě. Jeden z rozluštěných textů nalezených v Chrámu nápisů také říká, že se Pakal znovu narodí za 4 700 let a bude opět vládnout.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu