válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemný kráter na Sibiři nahání lidem strach. Je prý branou do podzemního světa

Tajemný kráter na Sibiři nahání lidem strach. Je prý branou do podzemního světa
Zdroj: thesiberiantimes.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Místní se bojí k obří rokli přiblížit, neboť se prý z podzemí ozývají děsivé zvuky, ale vědci zde v poslední době bádají. Tvrdí, že kráter Batagajka v sobě skrývá tajemství o minulosti naší planety.

tyrion 21. dubna 2021

Jeden kilometr dlouhá a sto metrů hluboká průrva v zemi se nachází poblíž vesnice Batagaj v Jakutsku. Vznikla v 60. letech poté, co tu vykácely velký kus lesa. Země se pak začala propadat a její pokles urychlilo v posledních letech oteplování, způsobující tání permafrostu. Po velkých povodních v roce 2008 se velikost trhliny dvojnásobně zvětšila a od té doby půda každý rok poklesne o 15 metrů.

Kráter budí v místních lidech strach. Jakutci věří, že existuje více světů – podzemních, středozemních i nadzemských – a Batagajku považují za bránu do podsvětí. Jejich víru jen potvrzují dunivé zvuky, které z propasti vycházejí. Pravděpodobně jsou to však jen údery hroutící se půdy.

Pro vědce se stal kráter Batagajka jedinečnou přírodní laboratoří, která jim umožňuje porozumět klimatickým změnám. Okdrývá vrstvy půdy staré až 200 000 let! „Ukazují, že před tisíci lety bylo klima ve Verchojanském okrese stejné jako dnes, dokonce teplejší,“ řekl pro deník The Siberian Times profesor Julian Murton z Univerzity v Sussexu. Díky permafrostu se také výborně uchoval organický materiál. Z odebraných vzorků tak lze například zjistit, jaký druh lesů a rostlin v této oblasti dříve rostl i jaký druh půdy tady převládal. Před pár lety se tu našly také kosterní pozůstatky bizona, mamutů, koní, losů a sobů. „Získaná data nám pomohou rekonstruovat historii Země,“ uzavírá britský profesor.

Další články

Zavří­t reklamu