válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemný hrad Bezděz: Ukrývá poklad a nejdelší podzemní chodbu?

Tajemný hrad Bezděz: Ukrývá poklad a nejdelší podzemní chodbu?
Zdroj: rodinnevylety.cz
+ 7 fotek+ 8 fotek

Vede na hrad Bezděz podzemní chodba se skrytým pokladem? To je otázka, ve které mají obyvatelé v okolních obcích už staletí jasno. Chodba a poklad existují, jen se je ještě nepodařilo najít.

Václav Pokorný 3. března 2019

Záhadnou podzemní chodbu vedoucí na hrad Bezděz a v ní skrytý poklad prozatím nikdo nenašel. Když však projíždíte okolním krajem, tak v každé druhé vesnici lidé vypráví, že právě v jejich kostele, zvonici, faře nebo v tajemném sklepení některého z domů začíná chodba vedoucí na hrad a k jeho pokladu.

Jedním z míst, o kterém se traduje, že z něj vede chodba na Bezděz, je zámek v Bělé pod Bezdězem. A právě ve sklepení tohoto zámku, které je několik metrů pod povrchem, se nedávno vynořila naděje, že zde začíná chodba na Bezděz. Nakonec se ale ukázalo, že tmavá, ale překvapivě suchá část sklepení sloužila ve středověku jako lednice.

„Údajně tady měla vést tajná chodba až na hrad, ale zatím jsme na ni nenarazili. Jsou tady různé náznaky, že jel povoz, který se propadl do té chodby a podobně. Jako u většiny středověkých měst, je zde zřejmě nějaký systém podzemních prostor, ale že by se tomu dalo říkat chodba, to ještě ne,“ říká historik Josef Müller.

Je také známo, že o chodbě a pokladu se zmínil ve svém díle skladatel Bedřich Smetana. „Zajímavostí je, že opera Tajemství, která o nich pojednává, se odehrává v konkrétním místě, v Bělé,“ upozorňuje historik.

Legendu z Bělé potvrzuje i další historik Karel Herčík. Pověst o tajné chodbě z bělského náměstí na Bezděz byla podle jeho slov zpracována už spisovatelkou Eliškou Krásnohorskou. Ale to, že každá druhá třetí obec v okolí říká, že má tajnou chodbu na Bezděz, by se podle něj mělo asi brát s trochou nadsázky. „Může tam být například nějaká podzemní chodba, která spojovala kostel s tvrzí, to připouštím, ale rozhodně ne stovky metrů dlouhá chodba,“ míní Herčík.

S jistotou dnes víme, že v 16. století na Bezdězu mniši založili klášter, který získal řád montserratských benediktinů. Mniši si s sebou ze Španělska přinesli zázračnou sochu černé Madony, kterou umístili do hradní kaple. Po dvě stě let se k hradu vydávaly tisíce poutníků, kteří si od milostné sošky slibovali splnění svých přání. Nosili jí velké dary – šperky, dukáty, cenné obrazy, zlaté a stříbrné pruty. Když se v roce 1779 blížili k Bezdězu Prusové, mniši tento poklad ukryli. Nepřátelé ho však našli a mnichy dokonce mučili, aby prozradili, kde mají ukryty další drahocennosti. Od té doby až do dnešních časů se kolem hradu potulují desítky hledačů, kteří věří, že Prusové uloupili jen část pokladu. Zbytek se podle nich může nacházet právě v nenalezené tajné hradní chodbě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu