válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemní hadí králové kdysi vládli mayské civilizaci, mnoho o nich nevíme

Tajemní hadí králové kdysi vládli mayské civilizaci, mnoho o nich nevíme
Zdroj: ancientpages.com

Vládcové Kaanul, přezdívaní hadí králové, to byli mocní vládci mayské civilizace, o nichž se teprve nyní dozvídají archeologové více. Kdo byli tito vládci a jak dlouho zemi vládli?

Tomáš Chalupa 18. června 2018

Hadí králové vytvořili velké impérium v odlehlých částech guatemalské džungle. Archeologové mluví o celé hadí dynastii těchto mocných vládců. První, kdo byl objeven, ale nebyl hadí král, ale hadí královna K´aabel. Archeologové objevili její hrobku ze 7. století. K´aabel byla považována za jednu z největších vládkyň Mayů a byla významnou osobností mayské historie z dynastie hadích králů. Její hrobka byla objevena ve starobylém mayském městě El Perú-Waka’ v Guatemale.

Jedna z hrobek mayských králů

Jedna z hrobek mayských králů

Později ale byly objeveny další dvě hrobky, které už patřily hadím králům. Vědci je odkryli v Holmulu nacházejícím se 300 kilometrů severně od hlavního města Guatemaly. V hrobce byly ostatky muže, který měl v ústech nefritové plomby. Ty byly v mayské civilizaci používané u nejvznešenějších lidí, zejména králů. Nefrit byl považován za posvátný materiál, běžnému smrtelníkovi nedostupný. Stejné nefritové plomby měl i muž nalezený v druhé hrobce. Archeologové došli k názoru, že jde v obou případech o členy dynastie hadích králů nebo krále samotné.

Archeologové rovněž zjistili, že mezi hadími králi docházelo k čemusi na způsob občanských válek. Byli ale také velmi dobří diplomaté a byli schopní uzavírat mocné koalice. Velký význam v jejich dynastii hrálo město La Corona. Dříve se mělo za to, že šlo o velmi izolované sídlo, ale dnes se předpokládá, že to bylo naopak jedno z center říše hadích králů. Celá Mayská říše byla dříve považována za soubor víceméně izolovaných měst, která v lecčems připomínala antické městské státy. Dnes se má za to, že šlo o mnohem více propojený celek, který vykazoval znaky říše.

Detail stély

Detail stély

V La Coroně bylo nalezeno také množství záznamů o mayských bozích a mayské kultuře obecně. I z nich vyplývá, že La Corona hrála velmi významnou roli v říši Kaanul. Archeologové stále nevědí, jak dlouho tato říše trvala ani jaký byl životní styl obyvatel této říše. Stejně tak se neví, kolik králů v ní vlastně vládlo a zda byli všichni skuteční nebo jen vybájení. Pro archeology to znamená obrovské množství práce a také velkou výzvu, před kterou stojí.

Další články

Zavří­t reklamu