Obrovské tunely s nepřirozeně hladkými stěnami musel někdo vytvořit.

Obrovské tunely s nepřirozeně hladkými stěnami musel někdo vytvořit. | zdroj: messagetoeagle.com


Tajemné tunely vykopali obří tvorové před 10 000 lety, tvrdí vědci

TÉMATA: paleontologie | objevy | brazílie

user-avatar

Yvonne K.

17. 05. 2017 | 09:00

Pokud čtyřicetikilové zvíře žijící v dnešní době si dokáže vyhrabat půlmetrovou noru, jaký tvor by pak musel vykopat tunel široký přes jeden a půl metru a dlouhý 76 metrů? Zní to možná jako úvodní pasáž nového fantasy filmu, ale jde o skutečnou otázku, kterou si položil profesor geologie Heinrich Frank, když narazil na tajemný tunel v Brazílii. Poté, co zjistil, že nevznikl žádnými známými geologickými procesy, začal spekulovat o tom, že jej vytvořil nějaký obrovský živočich.

Od objevu prvního tunelu na počátku nového tisíciletí objevil brazilský geolog Heinrich Frank se svým týmem nejméně 1 500 dalších podobných tunelů ve svém domovském státě Rio Grande do Sul na jihu Brazílie. Vědci těmto tunelům dali jméno paleoburrows a pochopitelně se snažili vyzkoumat jejich původ. Kostra vyhynulého pravěkého lestodona

“Neexistuje žádný geologický proces ve světě, v jehož důsledku vznikají dlouhé tunely s kulatým nebo elipsovitým průřezem, jenž se větví a míří nahoru i dolů a na jehož zdech jsou otisky drápů,” poznamenal Heinrich Frank. Vědec nakonec nasbíral dostatek důkazů, které ho přesvědčily o tom, že jde o obří pravěké nory, které zřejmě vytvořili druzí největší prehistoričtí suchozemští savci na světě (po mamutech) – obří lenochodi. Tito několik tun vážící živočichové z rodu Lestodon vyhynuli zhruba před osmi až deseti tisíci lety. Když se postavili na zadní, byli dvakrát tak vyšší jak průměrně vzrostlý dospělý muž. Dlouhé, velké drápy byly jedním z jejich nejpozoruhodnějších rysů. A právě otisky drápů pokrývají stěny tajemných tunelů v Brazílii. Pravěký obří lenochod nebyl žádný lenoch. Uměl si totiž vyhloubit v zemi obrovské tunely.

Heinrich Frank se domnívá, že tunely byly vytvořeny a užívány mnoha těmito živočichy, a nejen za jednu, ale více generací. Pravděpodobně se tímto způsobem snažili dostat k potravě v zemi. Záhadou však je, proč tyto tunely převažují v Brazílii a naopak v jiných zemích Jižní Ameriky je poměrně vzácné je najít. V tomto směru bude potřeba ještě dalšího výzkumu. Jedno je však jisté již dnes – vyhloubit  76 metrů dlouhý a jeden a půl metru široký tunel si vyžádalo vynést z jeskyně čtyři metrické tuny kamení a hlíny. Pokud něco takového dokázali pravěcí lenochodi, zasloužili by si být přejmenováni.

 

user-avatar

Yvonne K.

17. 05. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu