Nejslavnější fotografie 20. století: Námořník líbající na Times Square zdravotní sestru (Alfred Eisentaedt)

Nejslavnější fotografie 20. století: Námořník líbající na Times Square zdravotní sestru (Alfred Eisentaedt) | zdroj: Time


Tajemné postavy z fotografie: dlouhá léta trvalo, než se potkali aktéři nejslavnějšího polibku historie

TÉMATA: druhá světová válka | umění | fotografie | slavní fotografové

user-avatar

Irena Gruberová

14. 02. 2015 | 07:30

„Uprostřed newyorského náměstí Times Square svírá bíle oděná dívka kabelku a přidržuje si sukni, zatímco jí rozvášněný námořník dlouze tiskne svá ústa na rty,“ stálo v popisku k fotografii, která vyšla 27. srpna 1945 v časopisu LIFE. Stala se z ní jedna z nejslavnějších fotek 20. století. Jednak proto, že zachytila okamžiky nespoutané radosti, které v Americe bezprostředně zavládly po kapitulaci Japonska a které z války se navrátivší námořník vyjádřil v jednom vášnivém a romantickém gestu, a dále i tím, že ji obklopovala aura tajemství. Kdo vlastně byli ti milenci z fotografie?

Americký fotograf Alfred Eisenstaedt (1898–1995) uměl být jak se říká ve správné chvíli na správném místě. Jen tak se mu podařilo 14. srpna 1945 vyfotit na Times Square námořníka, který spontánně popadl do náruče zdravotní sestru a vášnivě ji zasypal polibky. Nezachytil jen romantickou chvíli v životě dvou mladých lidí, ale přímo historický okamžik. Bylo jen pár minut poté, co se Amerika dozvěděla, že Japonsko konečně kapitulovalo. Američanů se v tu chvíli zmocnila obrovská radost provázená úlevou. Znamenalo to, že jedna z nejstrašnějších válek v lidské historii skončila.

Když o pár dní později vyšla fotka v časopise LIFE, chtělo se mnoho čtenářů dozvědět něco více o líbající se dvojici, k tomu jim však fotograf nemohl poskytnout žádné další informace. Ty mladé lidi prostě neznal. Na mnoho let tak zůstali tajemným párem.

Teprve až v roce 1980 se časopis LIFE snažil postavy z fotografie vypátrat. Přihlásilo se mnoho lidí, kteří se za ně vydávali, což do celé záležitosti vneslo zmatek. Který z nich je tím pravým, se rozhodli zjistit autoři knihy „Líbající námořník: Záhada za fotkou, která ukončila druhou světovou válku“, Lawrence Verria and George Galdorisi. Ve spolupráci s řadou odborníků se jim nakonec podařilo rozluštit 67 let staré tajemství, a nejen to.

George Mendonsa a Greta Zimmer – postavy z fotografie

Námořníkem byl muž jménem George Mendonsa a dívka, kterou líbal, nebyla zdravotní sestra, nýbrž zubní asistentka Greta Zimmer. Ti dva se vůbec neznali, a co je ještě pikantnější, Goerge Mendonsa ten den byl na rande s úplně jiným děvčetem. Stojí na fotce vlevo za ním a usmívá se. George se s ní před pár týdny seznámil na rodinné sešlosti, jen co se vrátil z Filipín strávit doma dovolenou. Jmenovala se Rita Petry a byla příbuznou jeho nového nevlastního bratra. „Byla krásná. Na první pohled jsem se do ní zamiloval,“ řekl později.

14. srpna 1945 spolu vyrazili na rande do centra New Yorku. Po obědě zašli do Radio City Music Hall na film „Zvon pro Adano“, jenž vyprávěl o lásce rybářovy dcery k americkému majorovi, odehrávající se v jedné italské vesnici. Uprostřed filmu však začal kdosi zvenčí bušit na dveře, nato se rozsvítila světla, zastavilo se promítání a do toho lidé křičeli na celý sál: „Válka skončila! Japonsko kapitulovalo.“

Stejně jako ostatní vyběhli George s Ritou na ulici a zamířili rovnou do nejbližšího baru. Tam už barmani rozlévali drinky jako na běžícím pásu. Každý si chtěl připít na vítězství. George do sebe kopl několik panáků a pak se s Ritou vydali na Times Square. Právě přecházeli ze 7. Avenue na 44. ulici, když Georgeovi do oka padla žena v bílé zdravotní uniformě. V ti chvíli se mu vybavily všechny ty zdravotní sestřičky, které s ním před třemi měsíci obětavě vytahovaly z trosek letadlové lodi stovky děsivě spálených těl mrtvých námořníků, jež zabili japonští kamikadze po sebevražedném náletu na USS Bunker Hill. V náhlém pohnutí se k neznámé dívce vrhl, popadl ji do náruče, prudce naklonil její tělo a přitiskl své rty na její. Rita stála opodál a jen se usmívala. Nikdo z trojice netušil, že je v ten moment zvěčnil fotograf a že díky tomuto snímku vstoupí všichni do historie.

Ritě Petry bylo souzeno jen s úsměvem přihlížet.

„Mnoho lidí chtělo vědět, co jsem si tenkrát myslela,“ prozradila po 67 letech Rita. „Byl krásný den, usmívala jsem se jako idiot. Ten mi polibek mi vážně nevadil.“ Jediné, co ji snad trochu mrzelo, bylo, že ji George, který si ji později vzal za ženu, za celý jejich společný život nikdy takovým způsobem nepolíbil.

Zato polibek vadil jiné dívce – té, kterou George považoval za zdravotní sestru, ač jí ve skutečnosti nebyla. Námořníkova reakce ji tenkrát šokovala. „Ten muž byl velmi silný. Já jsem ho nelíbala, to on líbal mě,“ podotkla. Pak ji stejně rychle pustil z náruče a odklopýtal směrem k metru. „Byl jsem dost opilý,“ přiznal se.

Eisenstaedtovu fotku celá trojice poprvé spatřila až v roce 1980 a hned se na ní všichni poznali. Jenže stejně jako oni se přihlásilo redakci LIFE i několik dalších lidí. Tým odborníků, který provedl několik forenzních analýz, však jako postavy z fotografie identifikoval George a Gretu. Jedním z důkazů byla i poměrně dobře rozpoznatelná tvář Georgeovy manželky Rity v pozadí.

Neméně pozoruhodné na celém příběhu je i to, že chybělo málo, a všichni tihle aktéři se nikdy nesešli a slavná fotka by tak nikdy nespatřila světlo světa. George jen zázrakem přežil strašlivý tajfun, který usmrtil stovky jiných námořníků. Greta, která byla Židovkou z Rakouska, uprchla na poslední chvíli se dvěma sestrami před nacisty, zatímco oba její rodiči zahynuli v koncentračním táboře, a Eisenstaedt byl málem zabit jako voják v první světové válce ve Flandrech. Ten den zkrátka měli všichni co oslavovat. Jejich životy mohly začít nanovo – o poznání lehčeji a radostněji.  

user-avatar

Irena Gruberová

14. 02. 2015 | 07:30

Zavří­t reklamu