válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemné podzemní prostory pod Jeruzalémem. Vědci netuší, proč je dávní lidé budovali

Tajemné podzemní prostory pod Jeruzalémem. Vědci netuší, proč je dávní lidé budovali
Zdroj: Shai Halevi/IAA
+ 4 fotky+ 5 fotek

Archeologové pod Jeruzalémem odkryli 2000 let staré podzemní prostory plné vzácných artefaktů. Jde o objev velké historické hodnoty, který vrhá nové světlo na každodenní život ve Městě Davidově, přesto ale toto místo zůstává zahaleno tajemstvím.

Yvonne Pokorná 16. května 2021
Shai Halevi/IAA

Vykopávky v podzemí u Zdi nářků

Unikátní podzemní stavba je vzdálena pouhých 30 metrů od Jeruzalémského chrámu. Sestup do těchto prostor nabízí badatelům pozoruhodnou cestu nazpět v čase. Podzemní komplex sestává z otevřeného nádvoří, dvou místností a řady hospodářských objektů.  

„V době Druhého chrámu, před 2 000 lety, se jednalo o veřejný prostor, občanské centrum starověkého Jeruzaléma,“ sdělil deníku The Jerusalem Post Barak šéf vykopávek Barak Monnickendam-Givon. „Myslíme si, že veřejná ulice vedla jen pár metrů odtud a že kousek odsud byl takzvaný velký most, který spojoval horní město se samotným Chrámem.“

Zmíněné dva pokoje jsou spojené schodištěm a otevřeným nádvořím. Vchod nese jasné známky přítomnosti dveřních závěsů a šroubů, zatímco stěny poskytují několik výklenků pro olejové lampy i vyřezávané police.

Stavba byla objevena pod bílou mozaikovou podlahou monumentální byzantské budovy, která pochází z doby před asi 1400 lety. 

Velký dutý prostor, kde stojí jak budova, tak starodávnější místnosti, má stěny postavené z typických jeruzalémských kamenů různých velikostí, zčernalých staletími. Zachovaly se tu i fragmenty římských sloupů a podlahy zbudované v různých patrech z různých materiálů.

Zdá se, že obyvatelé Jeruzaléma mohli žít v těchto podzemních komorách během raného římského období. Archeologové našli několik hliněných nádob na vaření, olejové lampy a kamenné nádoby používané ke shromažďování vody. 

“Je to unikátní nález. Je to poprvé, co se našel takový podzemní systém v sousedství Zdi nářků,” upozorňuje Monnickendam-Givon

Vykopávky v místě dál pokračují. Archeologům zbývá mnoho nezodpovězených otázek. Jaká byla funkce tohoto systému vytesaného těsně pod úrovní ulice? Byl to dům, skladovací jednotka nebo něco jiného? Proč se takové úsilí a prostředky investovaly do vytěžování místností pod zemí v tvrdém podloží?

Na odpovědi si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Proniknutí do tajemství tohoto místa si podle archeologů vyžádá dalších 20 až 30 let vykopávek.

Další články

Zavří­t reklamu