válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemné podzemí na pražském Proseku využil údajně i Napoleon

Tajemné podzemí na pražském Proseku využil údajně i Napoleon
Zdroj: mistamehomesta.cz
+ 15 fotek+ 16 fotek

Historie pražského Proseka je opředena spoustou legend o záhadných chodbách a jeskyních, kterými je prosecké podzemí protkáno. Jedna z nich dokonce vypráví, že podzemní cestou vedoucí až do Staré Boleslavi tajně jezdíval sám císař Napoleon.

Václav Pokorný 27. dubna 2019

Podzemní chodby na Proseku byly dlouhou dobu rejdištěm mladých dobrodruhů – jen těžko byste našli v Praze kluka, který by se alespoň jednou nepokusil o výpravu do tohoto vyhlášeného bludiště. Zdejší podzemní chodby vznikly při dobývání bílého písku, který zde lidé těžili už v 16. a 17. století. Prosecký písek se používal na posypávání podlah, aby se nezašlapalo bláto, nebo se z něj dělala písková mýdla a také se jím vysypávaly formy na lití železa. Dobývání písku byla těžká a špatně placená práce, přivydělávali si jí ti nejchudší dělníci. Někteří z nich neměli ani vlastní střechu nad hlavou, tak si ve skalách vyhloubili místa pro přespávání.

Touto těžbou vznikl pod Prosekem labyrint dosud nezmapovaných pískovcových chodeb, ke kterým se váže řada legend. Nejznámější z nich je pověst o tajné chodbě, která prý vede z Proseku až do Staré Boleslavi. Údajně má kopírovat trasu poutní cesty spojující hrob svatého Václava ve Svatovítském chrámu s kostelem svatého Václava na Proseku, Vinoř a Starou Boleslav. Kapličky na ní dokonce fungují jako větrací šachty.

Legenda popisuje, že se touto chodbou nechával vozit i francouzský císař Napoleon v kočáře. Cesta tímto historickým metrem měla slavnému vojevůdci trvat hodinu. Zřejmě vás nepřekvapí, že existenci této chodby zatím nikdo nepotvrdil. Geolog a spisovatel Václav Cílek v knize Podzemní Praha napsal: „Legenda nedává smysl, ale tvrdošíjně se traduje, a to do takové míry, že jsem v průběhu několika let zapsal nejméně deset svědectví lidí, kteří v chodbě byli, a věřili si do té míry, že poskytli adresy i telefonní čísla.“

Po stopách těchto legend se vydali také redaktoři seriálu Záhady a mystéria. Za pomoci techniky – geologického radaru, proutkaře a pamětníků – procházeli chodby a pátrali ve směru předpokládané chodby po jejím průběhu. Ukázalo se, že chodby v prostoru jsou, ovšem nedosahují takové velikosti, aby jimi projel kočár, a také jejich vzájemné propojení nebylo prokázáno. Podle názoru dnešních geologů však není vyloučeno, že prosecké podzemí může ukrývat ještě několik chodeb, které dosud nebyly objeveny.

Podle jiné legendy se prý pod celým Prosekem nachází obrovské podzemní jezero. Tyto zkazky patří spíše do říše fantazie, pravdou ale je, že podzemí Hamplovy pískovny novodobě známé pod názvem Močálka bylo několikrát zaplaveno splašky z porušené kanalizace.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu