válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemné déjà vu: Vědci už přišli na to, co jej způsobuje

Tajemné déjà vu: Vědci už přišli na to, co jej způsobuje
Zdroj: dailymail.co.uk

Déjà vu, pocit již prožitého, potkává čas od času velkou část z nás. Ještě donedávna ale neexistovala teorie, která by tento záhadný jev spolehlivě objasňovala. Konečnou odpověď možná našli vědci až teď.

Simona Knotkova 22. srpna 2016

Vědci ze skotské univerzity v St Andrews dali dohromady dvacet jedna dobrovolníků. Pomocí magnetické rezonance sledovali činnost jejich mozku během déjà vu.

„Snímali jsme mozky lidí, kteří procházeli procedurou vyvolávající podobný pocit jako u déjà vu. Bylo to tak úplně poprvé, co byli pozorováni jedinci pod experimentální simulací déjà vu. Naše výsledky jsou celkem přesné,“ sdělil člen vědeckého týmu Akira O’Connor.

Podle závěrů bádání je pocit déjà vu způsoben oblastí předního mozku, které kontrolují vzpomínky a hledají v nich chybu. Spíše než chyba v paměti spouští déjà vu oblasti mozku, které souvisí s konfliktem v paměti. Shoduje se to s naší představou déjà vu jako uvědomováním si rozporu v našich vzpomínkách.“

Z tohoto úhlu pohledu se tedy nejedná o chybu mozku, ale o prevenci před chybou. Co to může znamenat pro jedince, u nichž se déjà vu nevyskytuje? Jejich systém pamatování je buď tak dokonalý, že není třeba varování před chybou, anebo naopak tato skutečnost poukazuje na určitou poruchu. V tom vědci jasno dosud nemají.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu