válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemné 23. patro, kamery, napíchnuté telefony a prostitutky: to je hotel KGB v Tallinu

Tajemné 23. patro, kamery, napíchnuté telefony a prostitutky: to je hotel KGB v Tallinu
Zdroj: warhistoryonline.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

KGB se v dobách, kdy ještě Estonsko patřilo do Sovětského svazu, rozhodla, že v Tallinu vybuduje "svůj" hotel. Třiadvacetipatrová budova hotelu Viru byla prošpikována špionážním zařízením a někteří hosté tam dostávali stále stejný pokoj.

Tomáš Chalupa 18. května 2015

Když v roce 1991 Estonsko vyhlásilo nezávislost na Sovětském svazu, KGB se musela rychle sbalit a zmizet ze svého hotelu Viru. Jenže jen zmizela, ale sbalit už se nestihla. Spěchající operativci KGB nechali v hotelu veškeré vybavení, takže když jej Estonci prozkoumali, nestačili se divit. Šedesát pokojů bylo kompletně prošpikováno špionážní technikou.

V dobách, kdy ještě hotel patřil (samozřejmě neoficiálně) KGB, se hosté často ptali, co je v posledním 23. patře. Na pláncích a letácích bylo vždy označeno jen 22 pater, přitom hotel měl zjevně o jedno víc. Odpovědí bylo mlčení nebo informace, že nahoře jsou jen technické prostory. To byla v podstatě pravda, protože celé třiadvacáté patro sloužilo operativcům KGB jako technické řídící a odposlouchávací centrum.

Odtud se daly odposlouchávat veškeré hovory v hotelu, v koupelnách byly vyvrtané dírky s kamerami, odkud se snímali nazí lidé při koupání. Kamery byly samozřejmě v ložnicích, ale i na dalších místech. V hotelových pokojích, kde se ubytovávali prakticky jen hosté ze Západu, KGB rozmísťovala falešné peněženky a kabelky, napojené drátem na nádržky s barevným plynem. Personál hotelu často neodolal a pokusil se nějakou kabelku ukrást. V tu chvíli plyn vybuchl a dotyčná osoba byla lehce identifikovatelná. Trestem však nebylo vězení, ale povinnost účastnit se na speciálních akcích KGB. To obnášelo většinou „spřátelení“ se s daným hostem do té míry, aby jej bylo možné natočit v choulostivých situacích. Pro stejné účely však KGB využívala také prostitutky, kterými se hotel jen hemžil.

Mikrofony byly instalovány nejen na pokojích, ale dokonce i v talířích a popelnících v restauraci. Nacházely se ve stropech, stolech a na mnoha dalších místech. V hotelu prakticky neexistovalo místo, které by nešlo odposlouchávat. Jenže takové množství techniky nešlo dlouhodobě utajit a mnoho hostů si všimlo, že jsou odposloucháváni. Dokonce to došlo tak daleko, že někteří využívali odposlech k tomu, aby si něco objednali. Jeden z nich třeba nahlas řekl: „Nechápu, že do téhle prázdné vázy nedají nějaké květiny.“ Po obědě najednou jako zázrakem se objevil ve váze celý pugét.

Noví soukromí majitelé hotelu se nakonec rozhodli, že přímo v budově zřídí muzeum KGB. O exponáty neměli nouzi a návštěvníci muzea byli nadšeni. Ostatně dnes je muzeum vyhledávaným turistickým cílem a nechybí v cestovatelských bedekrech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu