válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemná světla Min Min jsou zřejmě jen fyzikální jev

Tajemná světla Min Min jsou zřejmě jen fyzikální jev
Zdroj: messagetoeagle.com

Světla zvaná Min Min jsou jedním z nejtajemnějších australských úkazů. Tisíce lidí už tyto světla viděly, byly mnohokrát popsány a poprvé je o nich zmínka z roku 1918. Co tato podivná světla způsobuje?

Tomáš Chalupa 20. září 2019

Své jméno světla dostala po hotelu Min Min u města Boulia v australském Queenslandu, kde byly v roce 1918 poprvé spatřeny. Hotel tehdy shořel do základů a krátce poté byl místní dobytkář těmito světly doslova sledován. Od té doby se podobných úkazů objevila celá řada. Světla Min Min většinou lidi jakoby sledují, jsou nejčastěji vidět z auta nebo z koně. Mohou být vidět při cestě, která trvá stovky kilometrů. Většinou jsou tak půl metru nad zemí, a lidé si je proto často pletou se světly nějakého auta. Velmi rychle se ale ukáže, že o žádné vozidlo nejde.

Mnoho zejména starších lidí bylo těmito světly k smrti vyděšeno. Tento fenomén zkoumal neurolog Jack Pettigrew, který řekl, že některé lidi dovedly světla až k slzám. O těchto světlech navíc mluví mnoho legend australských domorodců. Podle jedné z nich kdokoliv kdo se vydá za těmito světly, aby je prozkoumal, se už nikdy nevrátí, aby řekl, co viděl. Samozřejmě je to legenda, ale má pravdivý základ v tom, že ke světlům skutečně nelze nikdy dojít.

Vědecké vysvětlení světel Min Min stojí na předpokladu, že jde o odraz světelné zdroje vzdáleného stovky kilometrů daleko od pozorovatele. V podstatě jde o podobný fenomén, jako známá fata morgána, o kterou v australských pouštích ostatně také není nouze. Hustý studený vzduch nad rozehřátým pískem může unášet odraz světel na velkou vzdálenost až za horizont. Tam se jeví jako neznámá světla, která přicházejí odjinud. Pohled na ně pak podle Pettigrewa může rozhodit i skeptika nebo ostříleného cestovatele. Prostě se zjeví odnikud a stále se vznášejí nad povrchem, člověk k nim nemůže dojít ani jim nemůže uniknout. Právě proto jsou pro mnohé světla Min Min tak děsivá.

Další články

Zavří­t reklamu