Pohled do středověké studny, na jejím dně archeologové objevili ostatky třiceti těl. Leželi tam přes tisíc let | zdroj: Captair


Studna plná mrtvol. Kdo je tam před 1 200 lety pohřbil?

TÉMATA: francie | archeologie | starověk

Ve vesnici Entrains-sur-Nohain na východě Francie objevili archeologové masový hrob na dně starodávné studny. Asi tři desítky mrtvých těl mužů, žen i dětí pokrývala tři metry silná vrstva bahna. Radiokarbonovým měřením bylo zjištěno, že tělesné pozůstatky pocházejí z 8. až 10. století po Kristu. Co se tu tenkrát přihodilo?

user-avatar

Markéta Oderská

16. 08. 2014 | 13:38

Jistou odpověď zatím nikdo nezná, ale někteří badatelé již přispěchali s několika hypotézami. Podle jedné z nich mohli vesnici napadnout vojáci. V té době totiž Franskou říši sužovaly války o nástupnictví, které mezi sebou sváděli vnuci Karla Velikého – Lothar, Karel Holý a Ludvík Němec.

Kostry ze studny

 

V roce 841 se pouhých 25 kilometrů od vesnice Entrains-sur-Nohain odehrála bitva u Fontenoy-en-Puisaye, v níž padly desítky tisíc bojovníků. Je tedy možné, že se vesničané stali terčem násilí a plenění některého ze zúčastněných vojsk.

kostry ze studny

Jiní badatelé však dávají vraždu do souvislosti s Vikingy. Podle kronik byla tato oblast ve druhé polovině 9. století místem opakovaných nájezdů severských dobyvatelů. Vyloučit zatím nelze ani to, že se nešťastníci se stali oběťmi nějaké epidemie a byli společně pohřbeni do studny.  

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Markéta Oderská

16. 08. 2014 | 13:38

Zavří­t reklamu