válkaČeskoslovenskoobjevy

Studna plná mrtvol. Kdo je tam před 1 200 lety pohřbil?

Studna plná mrtvol. Kdo je tam před 1 200 lety pohřbil?
Zdroj: Captair

Ve vesnici Entrains-sur-Nohain na východě Francie objevili archeologové masový hrob na dně starodávné studny. Asi tři desítky mrtvých těl mužů, žen i dětí pokrývala tři metry silná vrstva bahna. Radiokarbonovým měřením bylo zjištěno, že tělesné pozůstatky pocházejí z 8. až 10. století po Kristu. Co se tu tenkrát přihodilo?

Markéta Oderská 16. srpna 2014

Jistou odpověď zatím nikdo nezná, ale někteří badatelé již přispěchali s několika hypotézami. Podle jedné z nich mohli vesnici napadnout vojáci. V té době totiž Franskou říši sužovaly války o nástupnictví, které mezi sebou sváděli vnuci Karla Velikého – Lothar, Karel Holý a Ludvík Němec.

Kostry ze studny

Kostry ze studny

V roce 841 se pouhých 25 kilometrů od vesnice Entrains-sur-Nohain odehrála bitva u Fontenoy-en-Puisaye, v níž padly desítky tisíc bojovníků. Je tedy možné, že se vesničané stali terčem násilí a plenění některého ze zúčastněných vojsk.

kostry ze studny

kostry ze studny

Jiní badatelé však dávají vraždu do souvislosti s Vikingy. Podle kronik byla tato oblast ve druhé polovině 9. století místem opakovaných nájezdů severských dobyvatelů. Vyloučit zatím nelze ani to, že se nešťastníci se stali oběťmi nějaké epidemie a byli společně pohřbeni do studny.

Další články

Zavří­t reklamu