válkaČeskoslovenskoobjevy

Hitlerova oblíbená herečka Olga Tchechowa byla ve skutečnosti Stalinovou špionkou

Hitlerova oblíbená herečka Olga Tchechowa byla ve skutečnosti Stalinovou špionkou
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 5 fotek+ 6 fotek

Neteř ruského spisovatele Antona Pavloviče Čechova byla jednou z prominentních hereček Třetí říše. Mezi její obdivovatele patřil Hitler i Goebbels a zajímal se o ni také Stalin. Hrála podobně nebezpečnou hru jako jiná slavná špionka Mata Hari, na rozdíl od ní však přežila.

Yvonne Pokorná 12. srpna 2021

Olga Konstantinovna Tschechowa (1897–1980) byla po celý život považována za tajemnou ženu, o níž se šuškalo, že byla milenkou Hitlera a současně špionkou ve službách Sovětského svazu.

Její život byl zajímavý již od narození. Narodila se v Alexandropolu (nyní Gyumri v Arménii) do bilingvní rusko-německé rodiny. Její otec byl inženýr, později ministr železnic, matka byla umělecky založená. Olžinou tetou byla  herečka Olga Knipperová-Čechovová, manželka ruského dramatika Antona Čechova. Šlo o bohatou rodinu, která se přátelila nejen s významnými umělci své doby, jako byl Tolstoj či Čajkovskij, ale i s carskou rodinou. Tschechowa dokonce tvrdila, že se setkala s nechvalně proslulým mystikem Rasputinem.

Olga nejprve studovala sochařství v Petrohradě, ale pak se přesunula za svou tetou do Moskvy, kde se učila herectví u Stanislawského. Roku 1914, v pouhých 17 letech, se tajně provdala za herce Michaela Čechova (synovce stejnojmenného dramatika). Olga svého muže, který byl tehdy vycházející divadelní a filmovou hvězdou, milovala, jenže v době, kdy s ním čekala dítě, ji on podváděl s jinou kráskou. Jejich dcera Ada se narodila v roce 1916 a později se také stala herečkou. Během ruské revoluce v roce 1917 Michael neznámo kam zmizel. Olga se živila se řezbářstvím a zkoušela štěstí ve filmu. Debutovala v ruském němém filmu Anja Kraeva (1917).

Thumbnail # Berlínský Kitty Salon nebyl obyčejný bordel. Zdejší prostitutky byly špionkami SS
Mohlo by Vás zajímat:

Berlínský Kitty Salon nebyl obyčejný bordel. Zdejší prostitutky byly špionkami SS

Tschechowa ve svých vzpomínkách líčila, jak v roce 1921 prchla v přestrojení za němou selku z Ruska a v ústech ukrývala diamantový prsten, který hodlala zpeněžit, aby měla na živobytí. Ve skutečnosti se provdala za rakousko-uherského důstojníka Friedricha Jaroshiho a legálně odcestovala s dcerou do Vídně. Komisař pro kulturu jí pomohl zajistit cestovní doklady výměnou za spolupráci pro tajné služby. V témže roce se Tschechowa s Jaroshim rozvedla a přestěhovala se do Berlína. Tam se živila jako kreslířka filmových plakátů a brzy její tvář zaujala filmaře. Renomovaný režisér F. W. Murnau ji obsadil do hlavní role ve svém hororu Strašidelný zámek (1921).

V krátké době se Tschechowa stala hvězdou evropského formátu a natáčela i s takovými režiséry, jako byli René Clair nebo Alfred Hitchcock. Během jedné dekády hrála ve 40 němých filmech a o popularitu nepřišla ani s nástupem zvukového filmu.  V letech 1928 – 1929 byla koproducentkou pěti filmů, jeden dokonce sama úspěšně režírovala.

Thumbnail # Lída Baarová kvůli Goebbelsovi odmítla hrát v Hollywoodu, v Itálii však neváhala obnažit své poprsí
Mohlo by Vás zajímat:

Lída Baarová kvůli Goebbelsovi odmítla hrát v Hollywoodu, v Itálii však neváhala obnažit své poprsí

Zejména za nacistické éry se Tschechowa stala velkou dámou německého filmu. Přiklonila se k nacismu a účinkovala i v propagandistických snímcích. Její chladná krása upoutala Adolfa Hitlera ještě v dobách, kdy byl jen pivním řečníkem. Často prý o ní mluvíval jako o své nejoblíbenější herečce a toužil se s ní seznámit. Dvořili se jí ovšem i další nacističtí prominenti, jako šéf luftwaffe Hermann Göring nebo ministr propagandy Joseph Goebbels, který se o Olze ve svých denících zmiňoval jako o šarmantní dámě.

Manželky nacistických pohlavárů na krásnou Olgu žárlily a nesnášely ji. O Goebbelsovi bylo známo, že Olgu při různých příležitostech navštěvoval a také ji zval na nacistické recepce, avšak ta jeho svodům na rozdíl od Lídy Baarové vždy odolala. „Ďáblova náměstka“ ve skutečnosti nesnášela. Byl to ale on, kdo ji v dubnu roku 1933 představil führerovi, jejímu dlouholetému ctiteli. Olga se pak stala Hitlerovou osobní přítelkyní a byla od něj zahrnována dárky a různými pozornostmi.  Často se objevovala vedle něj na fotografiích z oficiálních akcí, což neušlo pozornosti Kremlu.

V roce 1936 byla Olga Tschechowa poctěna titulem Státní herečky Třetí říše a získala německé občanství. Vdala se znovu, už po třetí za bohatého belgického průmyslníka Marcela Robynse, ale i toto manželství se rozpadlo a Olga se vrátila ke svému dřívějšímu životu v Berlíně.

Thumbnail # Coco Chanel byla nacistická špiónka, před vězením ji ale zachránil Churchill
Mohlo by Vás zajímat:

Coco Chanel byla nacistická špiónka, před vězením ji ale zachránil Churchill

Vše nasvědčovalo tomu, že Tschechowa je vůči Třetí říši naprosto loajální, ale bylo to jen klamné zdání. Ve skutečnosti byla jedním z mála agentů NKVD v Berlíně. V knize Atentáty na Hitlera (2006)  od britského historika Rogera Moorhouse se píše, že Stalin a Beria Tschechowou nutili, aby s Hitlerem flirtovala a zjišťovala a předávala informace. Byla součástí špionážní sítě, ve které figuroval i její bratr Lev Knipper, který byl do Německa vyslán na tajnou misi s cílem spáchat na Hitlera atentát. Prostřednictvím Olgy, která o jeho záměrech ale pravděpodobně nevěděla, se měl dostat do führerovy těsné blízkosti. Stalin ale atentát nakonec odvolal.

Po napadení Sovětského svazu se však nad Olgou začala postupně zatahovat mračna. O herečku se začalo zajímat SS a několikrát byla předvedena k výslechu. Sílilo podezření, že pracuje pro cizí zpravodajskou službu. Ve svém berlínském domě byla neustále sledována jak německými, tak i sovětskými agenty. Sám Himmler na ni chystal zatykač. V její prospěch však několikrát zasáhl  Hitler.

Olga sehrála roli půvabného pěšce v nebezpečné hře mezi dvěma válčícími mocnostmi. Přežila díky hraní, lhaní, flirtům a pokrytectví. Zachránila i svoji dceru Adu, která byla napůl židovka. Také její bratr Lev Knipper přežil koncentrační tábor díky její pomoci. Olga nikdy nepopírala své styky s nacistickými špičkami, ovšem ke špionážním aktivitám se ani v budoucnu nepřiznala.

Thumbnail # Špiónku Odettu Sansomovou nesnesitelně mučili a týrali. Trpěla, aby zachránila budoucího manžela
Mohlo by Vás zajímat:

Špiónku Odettu Sansomovou nesnesitelně mučili a týrali. Trpěla, aby zachránila budoucího manžela

Po dobytí Berlína v dubnu 1945 zajala Olgu Rudá armáda. Záhy na to odletěla do Moskvy, aby předala tajné službě informace o  své dlouholeté misi. Ve společnosti důstojníků NKVD strávila dva měsíce a pravděpodobně se stala milenkou šéfa Směrše Abakumova. Pak se opět vrací se do Východního Berlína a s novým režimem udržuje dobré vztahy. O jejím zvláštním postavení vypovídá krátká zpráva, která se našla v ruských archivech:

„Generálplukovníkovi Abakumovi V.S., vedoucímu hlavní správy obrany SMĚRŠ. Podle Vašich rozkazů a pokynů byla Olga Konstantinovna Tschechowa s rodinou a osobním majetkem přestěhovaná 30. června do Východního Berlína. Byl vybrán byt a provedeny opravy. Kromě toho byly opraveny oba její automobily. Byla vybavena, včetně rodinných příslušníků, dvouměsíční dávkou potravin. Je zajištěno zásobování mlékem a uhlí na zimu. Vyplaceno 5 000 marek. Z původní stavební čety byly ponecháni v budově tři muži.  Čechova Vám velmi děkuje za starostlivost a pozornost, kterou jste jí projevil. Podpis: Generálporučík Alexander Michajlovič.“

Tschechowa pokračuje ve filmové kariéře a v Berlíně vede vlastní divadlo a filmovou společnost, ovšem bez úspěchu. Stěhuje se do Mnichova, opět září ve filmu a v roce 1955 zakládá úspěšnou kosmetickou firmu, kterou propaguje svým okřídleným výrokem: „Kosmetika je umění vymazat datum svého narození.“

Nevyhnuly se jí ovšem ani osobní tragédie. V roce 1966 její jediná dcera Ada zahynula při letecké katastrofě. Olgu její smrt bolestně zasáhla, trpěla pak záchvaty depresí a propadla alkoholu. Toto těžké období nakonec překonala silou své vůle i touhy po životě. Žila ještě dalších 15 let, hrála dál ve filmech, psala memoáry. Těsně před svou smrtí, kdy cítila, že její konec se blíží, si nechala přinést sklenici se šampaňským. Její poslední slova byla: „Život je krásný.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu