válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemná nemoc způsobuje, že člověku mizí kosti. Doktoři na ni neznají lék

Tajemná nemoc způsobuje, že člověku mizí kosti. Doktoři na ni neznají lék
Zdroj: odditycentral.com

O tom, že je naše tělo stále velkou záhadou i pro naše rozvinuté lékařství, se přesvědčujeme dnes a denně. Jednou ze stávajících záhad moderní medicíny je kupříkladu Gorham-Stoutova nemoc.

Simona Knotkova 27. července 2019

Jeden z posledních případů takzvaného syndromu mizejících kostí byl v roce 2018 popsán lékaři ve skotském Edinburghu. Ordinaci doktora tam navštívila čtyřiačtyřicetiletá žena, která již delší dobu pociťovala bolest v levém rameni. Rentgen odhalil poškození pažní kosti, přítomnost nádoru ovšem nebyla potvrzena. Za další rok a půl se příznaky zhoršily. Paže ženy byla oteklá a sebemenší náraz jí mohl způsobit bolestnou zlomeninu.

Další rentgenové snímky odhalily něco podivného.Vypadalo to, jako by se kosti v ruce pacientky stále zmenšovaly. Jiné vyšetření ukázalo, že mizející kostní tkáň je nahrazena cévami. Lékaři už začínali tušit, že ženu pravděpodobně postihla vzácná Gorham-Stoutova nemoc.

Dosud známe pouhých šedesát čtyři dalších případů, které byly od roku 1838 zaznamenány. Ani stanovení přesné diagnózy nebylo pro ženu ale nikterak velkou útěchu. Kvůli nízkému výskytu nemocných věda nemá tuto chorobu dostatečně probádanou, a z toho důvodu ani neví, jak ji léčit. Zatím se ví jen následující: nemoc může napadnout jakékoliv pohlaví v jakémkoliv věku. Pozitivní zprávou je, že syndrom obvykle nebývá spojen s rakovinou. Proč ale vzniká a zda existuje účinná prevence, je pro zdravotnický svět záhadou.

Současná léčba onemocnění je intuitivní a symptomatická a lékaři se při ní víceméně řídí metodou pokus-omyl. Poškozená kostní část bývá nejčastěji odstraněna a nahrazena kostí novou, což má původní tkáni dopomoci k tomu, aby se sama začala obnovovat. Další možností jsou léky nebo radioterapie. Nic z toho ale nezaručuje jisté uzdravení.

Gorham-Stoutova nemoc nám připomíná, že i když je dnešní medicína pokročilá a má lék na většinu nemocí a zdravotních komplikací, stále existuje množství stavů a ojedinělých diagnóz, k jejichž pochopení a následnému vyléčení nám ani naše rozvinuté vědomosti a zkušenosti nestačí.

Další články

Zavří­t reklamu