Přírodní formace, nebo z kamenných dílů vykládaná dlažba? O tom se badatelé dodnes přou, místo nebylo řádně zdokumentováno a zakonzervováno.

Přírodní formace, nebo z kamenných dílů vykládaná dlažba? O tom se badatelé dodnes přou, místo nebylo řádně zdokumentováno a zakonzervováno. | zdroj: ancientpages.com


Tajemná mozaiková dlažba v Oklahomě mohla přepsat historii Severní Ameriky, jenže ji zastavěli

TÉMATA: amerika | oklahoma | kamenné artefakty | archeologie

user-avatar

Yvonne K.

29. 11. 2018 | 09:00

Čas od času archeologové narazí na něco, co není snadné vysvětlit. To je případ záhadné mozaikové podlahy, nalezené v roce 1969 v Oklahomě. Tento objev vyvolal mezi vědci vzrušené debaty. Jde o lidské dílo, nebo přírodní formaci?

Několik vědců se domnívá, že jde o dlažbu, kterou vytvořila lidská ruka. Podle některých by mohla být stará až 200 000 let. Pokud by tomu bylo tak, kdo ji vytvořil? Obývala snad Oklahomu v tak dávné době nějaká vyspělá civilizace?

Bohužel nejsou k dispozici žádné kvalitní snímky této podlahy. Nicméně jedna fotografie vyšla 3. července roku 1969 v novinách “The Oklahoman” s následující zprávou:

“27. června 1969 dělníci při zarovnávání římsy na novém úseku brodwayské silnice na 122. ulici mezi Edmondem a Oklahoma City narazili na skalní útvar, který u odpovědných činitelů způsobil obrovskou kontroverzi.” Podle tisku se se tento nález jevil laikům jako odborně vykládaná mozaiková podlaha. 

Jedním z těch, kdo se na místo nálezu tehdy neprodleně vypravil a danou věc zkoumal, byl geolog J. Durwood Pate. Dospěl k přesvědčení, že se nejedná o přírodní formaci. “Jsem si jist, že jde o lidské dílo, protože kameny jsou přesně poskládány do rovnoběžných linií, které se kříží tak, že vytvářejí tvar diamantu, přičemž všechny směřují směrem na východ,” prohlásil. Kus kamene nalezeného v místě dlažby.

Dlažba je zajímavá také tím, že jsou v ní otvory, které vypadají jako jamky na kůly, rozmístěné v přesných rozestupech od sebe. Povrch kamenů je hladký a nese stopy opotřebení. “Všechno do sebe příliš dobře zapadá, než aby to byl přírodní útvar,” poznamenal Pate.

A proč orientace na východ? Jak Dennis William Hauck v knize Haunted Places (Strašidelná místa) uvedl, směrem na východ leží proslulé oklahomské runové kameny.

Podle geologa Delberta Smithe, prezidenta Oklahomské seizmografické společnosti, se vápencová formace nalézala necelý metr pod povrchem a pokrývala stovky metrů čtverečních. “Není o čem pochybovat. Bylo to tu položeno, ale netušíme, kým,” citoval tehdy Smithe deník “The Tulsa World”.

Záhadu oklahomské dlažby znásobil kus kamene, nalezený o pár dní později, který vypadal jako kamenné kladivo. Jak už to v podobných případech chodí, vynořily se časem nejrůznější spekulace, které tajemný nález spojovaly s neznámou civilizací, s cestovateli z prehistorické Lemurie či s osadníky ze zmizelého kontinentu Atlantida. Do dnešního dne zůstal neobjasněnou záhadou, mimo jiné proto, že nedlouho po jeho objevu bylo naleziště zastavěno budovou. Navíc brzy po zveřejnění zprávy v novinách se lokalita stala turistickou atrakcí. “Lidé se sem valí a odnášejí si kousky kamenů. Musíme chránit toto místo, dokud nezjistíme jeho původ,” upozorňoval tehdy Pate. Bohužel nic z toho se nestalo a dnes v těchto místech stojí skladiště potravin.
user-avatar

Yvonne K.

29. 11. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu