válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemná minulost herce Christophera Leea: proč nechtěl říct, co dělal ve válce?

Tajemná minulost herce Christophera Leea: proč nechtěl říct, co dělal ve válce?
Zdroj: kinobox.cz
+ 10 fotek+ 11 fotek

Před pár dny zemřel ve věku 93 let britský herec Christopher Lee, který se proslavil jako upírský hrabě Dracula nebo čaroděj Saruman z Pána prstenů. Kromě toho, že s počtem 274 rolí, které na filmovém plátně vytvořil, byl nejplodnějším hercem historie, vyznamenal se i na poli válečném, když za druhé světové války bojoval v řadách britských jednotek v Africe a v Itálii. O své pestré válečné minulosti však herec velmi nerad mluvil.

blondie 12. června 2015

Když se natáčela scéna z Pána prstenů: návrat krále (2003), při níž Grima Wormtongue bodne čaroděje Sarumana do zad, snažil se režisér Peter Jackson Christopheru Leeovi vysvětlit, jak má tuto scénu zahrát, a chtěl po něm, aby křičel. Herec se tehdy režiséra otázal: „Petře, slyšel jsi někdy zvuk, který člověk vydává, když ho bodnou do zad?“ Režisér se přiznal, že ne, načež Christopher Lee pokračoval: „No já tedy ano, takže vím, co dělat.“ A poučil režiséra, že člověk s probodnutými plícemi nikdy nekřičí, jen tiše sýpe.

Jackson dobře věděl, že herec sloužil ve válce, takže mu tuhle zkušenost samozřejmě věřil. A dál se raději neptal. O herci bylo známo, že na dotazy týkající se války většinou svraštil čelo a sevřel rty. Když se jej jeden novinář vyptával ohledně jeho působení ve speciálních britských jednotkách SAS, nejprve se jej zeptal: „Umíte zachovat tajemství?“ Ano! vyhrkl dychtivě novinář. „Já také,“ odvětil s úsměvem Lee. Jediné, co prozradil, bylo: „Čas od času mě přidělovali k SAS, ale bývalí, současní i budoucí příslušníci těchto jednotek nesmějí mluvit o jakýchkoli konkrétních operacích.“

Christopher Lee měl být původně bankovním úředníkem.

Christopher Lee měl být původně bankovním úředníkem.

I přes toto utajení je životopis britského herce pestrý, ač jinak postrádá obvyklé skandály a pikantérie typické pro některé hollywoodské hvězdy. Už jenom hercův původ je nesmírně zajímavý. Jeho matka Estelle Maria, rozená Carandini di Sarzano byla italská hraběnka z linie potomků císaře Karla Velikého. Byla tak krásná, že ji několik předních umělců té doby portrétovalo. Leeův otec Geoffrey Trollopa Lee byl podplukovníkem britského armádního pluku a několikrát byl vyznamenán za hrdinství, které prokázal v burské i první světové válce. Leeův praděd byl italský politický uprchlík a jeho prababička Marie Carandini (rozená Burgess) byla operní pěvkyně. Jeden z hercových předků byl papežovým tajemníkem, jenž se odmítl zúčastnit Napoleonovy korunovace a je pohřben v římském Pantheonu vedle malíře Raphaela. Aby toho nebylo málo, tak bratrancem Christophera Leea byl spisovatel Ian Fleming, autor románů o Jamesi Bondovi. Shodou náhod si v jedné z filmových bondovek Lee zahrál postavu padoucha Scaramangy.

Když bylo Christopherovi 18, zdálo se, že jej čeká nudná, ale klidná práce bankovního úředníka. Vše ale zvrátila válka. Lee už se v roce 1939 přihlásil jako dobrovolník na pomoc finské armádě proti sovětské invazi během takzvané Zimní války, ale pobyl tam jen dva týdny a vůbec se nedostal do otevřeného boje. Když pak Británie vstoupila do války s Německem, nastoupil ke královskému letectvu a absolvoval letecký výcvik. Kvůli potížím se zrakem mu však nakonec nebylo dovoleno létat. Výborná znalost němčiny ho přivedla do služeb Britské tajné služby, kde se specializoval na luštění německých kódů. Jako zpravodajský důstojník působil v Africe u 260. perutě, která poskytovala ze vzduchu podporu pozemním silám a bombardovala strategické cíle. Jak naznačil, očekávalo se od něj, že všechno ví. Absolvoval boje v Lybijské poušti, operaci Torch i tuniské tažení. U Marethovy linie byl málem zabit při bombardování polního letiště.

Útočná jednotka britské armády The Long Range Desert Patrol, v níž Christopher Lee také sloužil za války.

Útočná jednotka britské armády The Long Range Desert Patrol, v níž Christopher Lee také sloužil za války.

Po kapitulaci německo-italských jednotek v severní Africe se s 260. perutí připravoval na vylodění v Sicílii. Už po šesté v jednom roce však onemocněl malárií a musel být přepraven do nemocnice. Po návratu našel svoji peruť na pokraji vzpoury, frustrovanou kvůli chybějícím informacím o vývoji války, nedostatečným přísunem alkoholu i dopisů z domova. Lee pak svým spolubojovníkům domlouval, aby přestali s rebelií a vrátili se ke svým vojenským povinnostem, což na jeho nadřízeného udělalo velký dojem.

Také v Itálii Lee jako zázrakem unikl smrti. Během dovolené v Neapoli vystoupal na Vesuv, který o tři dny nato vybuchl. Při závěrečném útoku na Monte Cassino málem zahynul, když letadlo havarovalo při startu a Lee zakopl o nevybuchlou bombu.

Christopher Lee působil v elitních speciálních jednotkách, podrobnosti o jejich akcích jsou však dodnes tajné.

Christopher Lee působil v elitních speciálních jednotkách, podrobnosti o jejich akcích jsou však dodnes tajné.

V roce 1944 byl Lee povýšen do hodnosti nadporučíka a přešel na velitelství Air Force, kde se zapojil do plánování a přípravy potenciálního útoku na Hitlerovu pevnost v Alpách, k němuž ale nakonec nedošlo.

Koncem války byl díky svým znalostem cizích jazyků pověřen úkolem pátrat po nacistických válečných zločincích. „Dostali jsme dokumentaci o tom, co udělali, a měli jsme je najít, vyslýchat, jak nejvíc to šlo, a pak je předat příslušnému orgánu,“ popsal Lee svoji tehdejší práci, při níž měl možnost poznat zblízka také nacistické koncetrační tábory. RAF pak opustil v roce 1946 v hodnosti kapitána a dočkal se řady vyznamenání od britské, polské, jugoslávské i československé vlády. Od roku 1948 se i přes protesty své matky začal věnovat herectví.

Jako hrabě Dooku v Hvězdných válkách sám odehrál šermířské souboje.

Jako hrabě Dooku v Hvězdných válkách sám odehrál šermířské souboje.

Ve svých rozhovorech pro média se herec o svých válečných zkušenostech zmiňoval jen velmi zdráhavě a stručně, více prozradil ve svém životopisu. Válečné zkušenosti nicméně zúročil ve filmu. Válka jej zocelila, takže pro něj vůbec nebyl problém vrhat se do různých kaskadérských kousků a riskovat zranění. V roli Draculy se například zranil při skoku do pohřební jámy a v jednom ze svých šermířských soubojů si rozřízl paži. To však proti skutečné válce byla procházka růžovým sadem.

„Viděl jsem mnoho mužů před sebou umírat – tak mnoho, že jsem téměř otrnul. Když vidíte to nejhorší, čeho lidé jsou schopni si navzájem udělat, ty důsledky mučení, zmrzačení, když někoho před vámi roztrhne na kusy bomba, vyvinete si proti tomu jistý druh ochranného krunýře. Nic jiného vám nezbývá. Musíte. Jinak byste nikdy nevyhráli,“ prohlásil Lee. Horrorové a krvavé scény z filmů s ním proto nikdy neotřásly, byl vůči nim imunní. A jak říká, většina vojáků, kteří zažili zvěrstva války, jen málokdy pláčou. Tedy kromě okamžiků, kdy se setkají se svými kamarády z fronty.


Sir Christopher Frank Carandini Lee (1922 – 2015), komandér Řádu britského impéria a komandér Řádu sv. Jana, byl významný britský herec. Na začátku své kariéry v 60. a první polovině 70. let hrál postavy padouchů, stal se známým zejména rolí hraběte Draculy. Dále ztvárnil například lorda Summerislea ve filmu The Wicker Man (1973), Francisca Scaramangu v bondovce Muž se zlatou zbraní (1974), hraběte Dooku v sérii Hvězdných válek nebo čaroděje Sarumana ve filmové trilogii Pán prstenů. Sám Lee za svou nejvýznamnější roli považuje zakladatele Pákistánu Muhammada Alího Džinnáha v životopisném snímku Jinnah (1998). Od roku 1948 hrál v 266 filmech. Rytířem Řádu britského impéria byl jmenován při příležitosti královniných narozenin v roce 2009.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu