válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemná mayská modř: Proč ani po tisíciletích nebledne?

Tajemná mayská modř: Proč ani po tisíciletích nebledne?
Zdroj: ancientpages.com

Mayská modrá je hádankou pro vědce kvůli svému neobvyklému chemickému složení. Jde o extrémně odolné umělé barvivo, které ani po tisíciletích nebledne a uchovává si svou stálost. Nepůsobí na něj počasí, bakterie, kyseliny ani ředidla.

Yvonne Pokorná 11. července 2017

Mayská modrá je unikátní světle modrý azurový pigment. Přívlastek mayský dostala kvůli tomu, že ji používali hlavně staří Mayové. Kolorovali s ní nástěnné malby, sochy, keramiku, rukopisy, možná i textil.

Nedávný výzkum také naznačuje, že mayská modř zřejmě hrála důležitou roli i v lidských obětech bohu deště, konaných v mayském městě Chichén Itzá. Vyráběla se přímo na obětním místě a používala se k malování těl obětí před tím, než byli usmrceni. Ve „studni smrti“ v mayském městě Chichén Itzá se z modře obarvených obětí nahromadila na dně čtyřmetrová vrstva pigmentu.

Jedna z mayských nástěnných maleb tonoucích v blankytné modři.

Jedna z mayských nástěnných maleb tonoucích v blankytné modři.

Za tajemstvím chemického složení

První doklady o používání mayské modře pocházejí z doby kolem roku 800. Znalost její výroby ovládali kromě Mayů i jiné kultury předkolumbovské Ameriky, jako třeba Aztékové. Jejími dvěma hlavními složkami jsou rostlinné barvivo indigo a vzácný druh hlíny zvané palygorskite, jejíž struktura se vyznačuje dlouhými mikroskopickými kanálky. Nicméně jak Mayové dosáhli toho, že jejich modř ani léty nevybledla, zůstává pro moderní vědce stále záhadou. O její historii se přitom zajímají od roku 1931, kdy poprvé analyzovali modravou substanci, objevenou při výzkumu Chrámu bojovníků v Chichén Itzá.

Modrá barva byla Mayi považována za posvátnou, pokrývali jí i těla božstev či různé rituální oběti.

Modrá barva byla Mayi považována za posvátnou, pokrývali jí i těla božstev či různé rituální oběti.

Před pár lety vědci z Univerzity ve Valencii detekovali v odebraných vzorcích stopy druhého pigmentu – dehydroindiga, které vzniklo oxidací indiga při vystavení vyšším teplotám. “Indigo je modré a dehydroindigo žluté, takže přítomnost obou pigmentů v různých poměrech zřejmě vysvětluje více či méně nazelenalý odstín mayské modré,” říká vědec Antonio Doménech. Podle něj Mayové pravděpodobně věděli, jak dosáhnout požadovaného odstínu pomocí různých teplot.

Američtí vědci v roce 2008 prohlásili, že kopálská pryskyřice, používaná v kadidle, by mohla být onou třetí tajemnou ingrediencí mayské modře. Vycházeli ze zkoumání jedné mísy, která nesla stopy tohoto pigmentu a která sloužila k pálení kadidla. Část vědců však zůstává ohledně jejich tvrzení skeptická.

Modrý leknín byl sluncem starověkého Egypta.

Modrý leknín byl sluncem starověkého Egypta.

Za tajemstvím modře do starého Egypta?

Modrý pigment používali také staří Egypťané. Egyptská modř je vůbec nejstarším umělým barvivem na světě. Objevuje se v hrobě datovaném do doby vlády Kaa, posledního egyptského faraona 1. dynastie ( před zhruba 5000 lety).

Vědci zjistili, že egyptský modrý pigment má neobyčejné vlastnosti. Svým složením je egyptská modř podvojný křemičitan mědi a vápníku s chemickým vzorcem CaCuSi4O10. Lidé ve starověku ji vyráběli rozemíláním a zahříváním směsi písku, mědi a natronu, což je dekahydrát uhličitanu sodného. Chemička Tina Salguerová z Georgijské univerzity a její kolegové zjistili, že křemičitan mědi a vápníku v egyptské modři se dá „rozlámat“ na nanoplátky tenké jako tisícina lidského vlasu. Nanoplátky jsou schopné produkovat neviditelné infračervené záření podobné tomu, jaké využívají například dálkové ovladače televizorů. Tento objev by podle vědců mohl vést k vývoji zcela nové třídy nanomateriálů, které by byly velice zajímavé pro pokročilé medicínské i telekomunikační zařízení.

Je tak možné, že se odpověď ohledně tajemného složení mayské modři skrývá ve starověkém egyptském pigmentu?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu