válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemná a děsivá jeskyně Piktů poprvé zpřístupněna široké veřejnosti díky 3D digitálnímu modelu

Tajemná a děsivá jeskyně Piktů poprvé zpřístupněna široké veřejnosti díky 3D digitálnímu modelu
Zdroj: ancientpages.com

Archeologové vytvořili digitální model ikonické jeskyně Sculptor’s Cave ve Skotsku, což umožňuje detailně prozkoumat tajemné symboly na jejích stěnách a porozumět podivným praktikám a rituálům keltských Piktů, které tu kdysi provozovali.

Yvonne Pokorná 27. ledna 2018

Sculptor’s Cave ve skotském Moray je temné a děsivé místo mezi souší a mořem. Není snadné se sem dostat, za přílivu je tato jeskyně prakticky nedostupná.

Kdysi tuto jeskyni lidé považovali za přechod mezi mezi horním světem a podsvětím, a proto si ji vybrali za dějiště svých rituálů a dalších setkání. Je také možné, že tato jeskyně byla dříve centrem pohřebních obřadů.

Archeologové zde objevili pozoruhodné artefakty z pozdní doby bronzové, včetně několika bronzových pažních náramků, prstencových peněz, špendlíku s labutí a keramiky. Také tu našli velké množství lidských ostatků, převážně dětí. Přítomnost lebek a dolních čelistí ve vstupní chodbě naznačuje, že vchod do jeskyně býval “vyzdoben” lebkami. Vědci našli též důkaz, že jedna z čelních lebek patřící mladistvému jedinci byla záměrně vypreparována. Byli snad mladí lidé v této jeskyni obětováni bohům?

Piktské symboly

Piktské symboly

Vědci na stěnách jeskyně identifikovali piktské symboly, což naznačuje, že toto místo používali Piktové, tajemný keltský národ, který mezi 6. až 4. stoletím pronikl na Britské ostrovy a obýval jejich severní části. Tajemné rituály zde zřejmě probíhaly pod taktovkou druidů.

Poprvé v historii máme nyní příležitost nahlédnout do útrob této záhadné jeskyně. Tým vědců z Bradfordské univerzity totiž vytvořil animovaný model jeskyně ve vysokém rozlišení.

Prostřednictvím laserového skenování a strukturovaného světelného skenování byly detaily jeskyně digitálně nasnímány, aby bylo možné hlouběji prozkoumat jeskyni bez ohledu na to, jak vysoký je zrovna mořský příliv.

„Sochařská jeskyně je fascinujícím místem, známým již po desetiletí svou bohatou archeologií a neobvyklými piktskými rytinami kolem vchodu,” řekl profesor Ian Armit z Bradfordovy školy archeologických a forenzních věd.

„Tato průkopnická animace nám umožňuje podrobně studovat rytiny a zpřístupnit toto nepřístupné místo veřejnosti prostřednictvím onlinových i muzejních výstav. Dává nám jistotu, že se nám podaří tuto jeskyni i s jejími rytinami digitálně zachovat pro budoucí generace k dalšímu zkoumání,” dodal.

Další články

Zavří­t reklamu