Jako byste vstupovali na hřbitov, kde na vás už čeká pohřební služba. | zdroj: Flickr


Tahle zahrada vás může i zabít. Nachází se na hradě, kde se kouzlům učil Harry Potter

Na první pohled zahrada v Alnwicku na severu Anglie působí naprosto nevinně a člověka spíše ohromí svou krásou. Dominují jí vodní kaskády s vodotrysky jak ve Versailles, které obklopují v geometricky uspořádaných obrazcích pečlivě zastřižené okrasné keře. Cestičky lemují barevné záhony růží a jiných květin. Tady byste smrt rozhodně nečekali! Do chvíle, než narazíte na kovovou bránu s lebkami a překříženými kostmi a nápisem, který hlásá: „Tyhle rostliny mohou zabíjet!“

user-avatar

Markéta Oderská

29. 09. 2014 | 07:05

Vévodkyně z Northumberlandu Jane Percyová v tunelu z popínavého břečťanu

Majitelka zahrady, vévodkyně z Northumberlandu Jane Percyová, nechtěla mít jen tak obyčejnou zahradu, jakých jsou v Anglii tisíce. Jen co se v roce 1995 nastěhovala po smrti svého švagra na hrad Alnwick, kam filmaři mimochodem umístili slavnou Školu čar a kouzel v Bradavicích z Harryho Pottera, spřádala velkorysé plány, jak oživit zpustlou zahradu. Nebyla přitom žádná troškařka. Najala si jednoho z nejlepších zahradních architektů, Belgičana Jacquese Wirtze, který se osvědčil již při úpravě Tuilerijských zahrad v Paříži a jenž navrhoval zahradu pro francouzského prezidenta. Šlo o vůbec nejambicioznější zahradní projekt ve Velké Británii po druhé světové válce, který spolykal neuvěřitelných 42 milionů liber (v přepočtu skoro 1 a půl miliardy korun)!

Vodní kaskády s vodotrysky

 Zahradu v Alnwicku poctil svou návštěvou i britský královský pár

To však náročné vévodkyni stále nestačilo. Chtěla něco opravdu unikátního. „Jednou z věcí, kterou  nesnáším, je standardizace všeho v dnešní době,“ prohlásila. Inspiraci pro svůj nevšední nápad objevila v Itálii, v Mediciho jedovaté zahradě, a poté v archeologickém nalezišti s nejstarším sanatoriem ve středověkém Skotsku. Vévodkyni zaujalo, že tam ve středověku vyráběli omamné houby namáčené do blínu, opia a bolehlavu, které používali k anestezii při amputacích končetin. Jane Person se proto rozhodla, že jedovaté a omamné rostliny představí světu. 

Vstupte do nejnebezpečnější zahrady na světě, zve její majitelka Jane Percy

„Je zajímavé vědět, jak rostliny zabíjejí, jak pacienti umírají a co cítí před tím, než zemřou,“ přiblížila vzdělávací aspekt své  zahrady. Ten zahrnuje také protidrogovou výchovu dětí, proto kromě zabijáckých rostlin, jako jsou například kulčiba dávivá, bolehlav plamatý, skočec obecný, náprstník červený, bobkovišeň, rulík zlomocný nebo štědřenec odvislý, rostou v zahradě také konopí, kokainovník a mák opiový. 

V zahradě nechybí ani omamné drogy jako konopí a makovice máku setého

Nejoblíbenější rostlinou vévodkyně je ovšem brugmansie stromová, zvaná též andělská trumpeta nebo také durman. „Než vás zabije, tak působí jako úžasné afrodiziakum,“ vychvaluje ji a prozrazuje, že si její květy dámy ve viktoriánské době dávaly na noční stolek a troškou jejího pylu si poprášily šálek čaje, aby si dopřály zážitek podobný LSD.

Andělská trumpeta neboli durman je afrodiziakum, které ale může zabít

„Andělská trumpeta je úžasný způsob, jak zemřít, protože je to docela bezbolestné a ještě si před tím můžete užít sexu,“ vtipkuje nad omamně vonícími zvoncovitými květy tahle poněkud nebezpečná anglická zahradnice.

Postojíte-li u některých rostlin delší dobu a nadýcháte-li se jejich výparů, můžete klidně i omdlít

Návštěvníkům je ovšem přísně zakázáno nejen rostliny trhat, ale vůbec se u nich zastavit, dotýkat se jich nebo si k nim přivonět. Někteří však tahle varování neberou vážně, a tak jen minulé léto tady osm návštěvníků omdlelo, protože se při procházce zahradou nadýchali jedovatých výparů! 

Varování zahradníků v Alnwicku je třeba brát vážně

„Vím o řidiči, který když si naložil do vozu nařezané větve jedovatého vavřínu, tak za volantem usnul,“ dokládá nebezpečnost a zrádnost některých zahradních rostlin anglická vévodkyně. I přesto a možná i proto její jedovatá zahrada s vůní smrti lidi tak přitahuje. Láká je poznat odvrácenou tvář krásy a smrtící zbraně přírody.

Konopí tu raději strčili pod zámek.

Rulík zlomocný je nejnebezpečnější jedovatou rostlinou ve střední Evropě.

Áron plamatý je květinou, které je lepší se ani nedotýkat, neboť vám na kůži mohou naskákat i puchýře.

Kokořík – krásná, ale bohužel jedovatá květina

Listové čepele rebarbory obsahují jedovaté sloučeniny včetně kyseliny šťavelové.

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Markéta Oderská

29. 09. 2014 | 07:05

Zavří­t reklamu