válkaČeskoslovenskoobjevy

Tahle strašidelná ryba není z říše fantazie. Je to černý mořský ďábel a objevili ho v Pacifiku

Nepolapitelnou rybu z řádu Ďasů poprvé natočili na video výzkumníci z amerického oceánografického střediska v Monterey Bay (MBARI). Záběry, které se na první pohled mohou zdát jak z nějakého animovaného filmu, zachytila na kameru dálkově ovládaná miniponorka v Tichém oceánu.

Markéta Oderská 26. listopadu 2014
Ďas z čeledi velkotlamců

Ďas z čeledi velkotlamců

Podmořské robotické vozítko narazilo na „mořskou příšeru“ při průzkumu mořského dna v Monterey Canyon v Kalifornii asi 600 metrů pod hladinou. Výzkumníci mořského ďábla nejprve vyfotili a natočili a poté jej živého vytáhli z moře a uložili do nádrže ve výzkumném centru za účelem vědeckého zkoumání. Podle vědců ale ryba nebude moc dlouho žít.

Ďasové se specializují na život ve velkých hloubkách při mořském dně.

Ďasové se specializují na život ve velkých hloubkách při mořském dně.

Úlovek je to sice poměrně malý, měřící jen devět centimetrů, takže oproti jiným jedincům tohoto druhu, jejichž délka se pohybuje v rozmezí od 20 do 100 centimetrů, jde o poměrně malého „ďáblíka“, ale i tak budí svým vzhledem hrůzu. Je to dáno jednak dlouhým útvarem, který mu trčí z hlavy a světélkuje, čímž neodolatelně láká kořist, a jednak obrovskou tlamou olemovanou řadou ostře zahnutých zubů.

Největší částí ďasa tvoří jeho hlava, která zabírá dvě třetiny hmotnosti těla.

Největší částí ďasa tvoří jeho hlava, která zabírá dvě třetiny hmotnosti těla.

Protože jde o hlubinného mořského tvora, jenž se zdržuje na mořském dně, je velmi vzácné na něj narazit. Tím se vysvětluje i jeho vysoká pořizovací cena na trhu, kde patří k vyhlášeným gastronomickým specialitám. „Ďasové jsou jeden z nejvzácnějších druhů hlubinných ryb,“ vysvětluje americký vědec Bruce Robinson. „Na celém světě byli doposud zachyceni na fotku pouze pětkrát,“ dodal.

Dálkově ovládaná ponorka

Dálkově ovládaná ponorka

Související články

Další články

Zavří­t reklamu