zdroj: YouTube


Krásná Ukrajinka vypráví příběhy pískem

Ukrajinská výtvarnice Xenie Simonova (1985) zvítězila v roce 2009 v ukrajinské verzi televizní talentové soutěže Got Talent. S pouhými pár hrstmi písku tehdy předvedla jednoduchý, ale emočně silný příběh o destruktivní povaze války, která zasahuje životy vojáků a jejich rodin. Porotu i publikum tím tenkrát dohnala k slzám. Její poselství ani po pěti letech neztrácí na síle, naopak v kontextu současných událostí na Ukrajině vyznívá ještě naléhavěji.

user-avatar

Blondie

25. 10. 2014 | 10:13

Písečnou animaci jí doporučil manžel, dokonce jí sehnal vulkanický písek. Simonova zprvu váhala, ale nakonec se rozhodla tuhle techniku vyzkoušet už jenom proto, aby pomohla rodině vylepšit finanční situaci. S pískem experimentovala po nocích, až šly děti spát. 

V semifinále soutěže Ukrajina Got Talent (2009)

Zprvu to chtěla vzdát, jak to bylo pro ni náročné, ale nakonec vytrvala. Manžel jí pak navrhl, aby se přihlásila do televizní soutěže „Ukrajina našla talent“. Probojovala se až do semifinále, kde předvedla písečnou animaci na téma Velké vlastenecké války. Produkce ji zprvu od tohoto tématu odrazovala a vybízela ji zvolit si nějakou líbivější tematiku, ale ona si stála za svým. „Chci vnést do této show nějaký vyšší smysl. Ne aby to byly jen nějaké obrázky nebo videoklipy, ale něco, co se dotkne srdcí. Je to i hold mému pradědečkovi, který hrdinně padl v roce 1943 při obraně vlasti,“ řekla tenkrát. 

Příběh z písku nazvaný "Jsi stále nablízku".

Její osmiminutový příběh vypráví o dvojici mladých lidí, které rozdělí válka. Mladá žena čeká se synkem, až se její muž vrátí z vojny, jenže on padne. Nakonec přichází jeho duch k oknu a s láskou oba ubezpečí, že je jim stále nablízku.

Xenie Simonova účinkovala také ve finále Eurovize v Berlíně v roce 2011. Doprovázela vystoupení Miky Newtona.

Xenie si tímto výkonem chtěla jen pro sebe zajistit trochu publicity, ale to, co následovalo, by se dalo přirovnat k výbuchu bomby. Téměř celé publikum plakalo a aplaudovalo ve stoje. Simonova nejen postoupila do finále, ale soutěž vyhrála a získala odměnu 110 tisíc euro. Úspěch jí zásadně změnil život, od té doby vystupuje po celém světě.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Blondie

25. 10. 2014 | 10:13

Zavří­t reklamu