válkaČeskoslovenskoobjevy

Tádžikistán je jediná země na světě, kde je trestné slavit vlastní narozeniny

Tádžikistán je jediná země na světě, kde je trestné slavit vlastní narozeniny
Zdroj: odditycentral.com

Tento stát se oficiálně jmenuje Tádžikistánská demokratická republika, ale poměry v ní zrovna moc demokratické nejsou. Například se tam, jako v jediné zemi na světě, nesmí slavit narozeniny mimo okruh vlastní rodiny.

Tomáš Chalupa 21. února 2019

Firuza Chafízová musela zaplatit 5000 somoni, což je tádžická měna, za vlastní narozeniny. Ale nevydala je na oslavu, ale na pokutu, protože porušila zákon. Slavila jinde než doma, a snímky z oslavy v restauraci umístila na sociální síť. Vzápětí přišel trest.

V Tádžikistánu totiž platí od roku 2007 zákon nazvaný Regulace tradic a zvyků. A od roku 2017 platí jeho přísnější novela, kde se právě zakazuje i veřejné slavení narozenin. Ty se mohou slavit pouze v domácnosti se členy rodiny. Právě proti tomuto zákonu se provinila Chafízová a žalobce vzal jako hlavní důkaz její vlastní fotky z oslavy.

Trestem byla pokuta, která rozhodně není malá. Do vězení se naštěstí zatím za narozeniny nechodí. Vláda odůvodňuje toto bizarní nařízení snahou omezit utrácení peněz v restauracích. Správný Tádžik do restaurace nechodí, peníze, které vydělá, utráci za potřeby své rodiny. V tomto smyslu i oslava narozenin musí být doma a pro rodinu, nikoliv pro nějaké přátele nebo aby se peníze dávaly restauratérům.

Zákon je celý totálně šílený. Například stanovuje limity na pohoštění pro hosty svatebních nebo pohřebních obřadů, stejně tak jako omezuje počet samotných hostů nebo délku trvání oslavy. Skoro to připomíná pohádku o zemi, kde je zakázáno zpívat.

Nevládní organizace upozorňují, že zákon ve skutečnosti nesleduje žádné podivně formulované zájmy, aby dospělí neutráceli peníze, ale že jde vlastně o šikanu a snahu dostat pod státní dohled každou lidskou činnost, a to včetně těch naprosto soukromých, jako je třeba svatba.

Za loňský rok bylo potrestáno pokutami za porušení tohoto zákona 648 lidí. Zdaleka to není jediný bizarní zákon platící v této asijské republice. Lidé jsou také nuceni měnit si jména. Jako výraz návratu k původním perským kořenům si lidé mají odstraňovat ze svých příjmení „ruskou“ koncovku –ov. Příkladem šel prezident Rahmónov, který se nově jmenuje Rahmón.

Další články

Zavří­t reklamu