válkaČeskoslovenskoobjevy

Tady je 10 celebrit, které nosily proklatě krátké sukně

Tady je 10 celebrit, které nosily proklatě krátké sukně
Zdroj: Profimedia.cz

Před padesáti lety spatřily světlo světa první minisukně. Módní revoluci odstartovala britská návrhářka Mary Quantová, když neváhala razantně zkrátit dámské sukně o několik centimetrů nad koleny. „Jsem snad jediná žena, která kdy zatoužila jít s mužem do postele již odpoledne?“ obhajovala provokativně své první modely, jimiž šokovala veřejnost. Navzdory počáteční kritice ze strany francouzských návrhářů se krátké sukně staly módním hitem. Oblíbily si je ženy všech váhových kategorií. Představovaly symbol svobody a nekonvenčnosti. Cestu jim do světa razily slavné modelky, herečky a zpěvačky.

Markéta Oderská 1. září 2014

1. Twiggy (1967)

Královnou modelingu se v době počátků minisukní stala 16 letá Angličanka Lesley Hornby, známá jako Twiggy. Byla pravým opakem všeho, čím se do té doby vyznačovala ženská krása. Její vychrtlá postava postrádala boky a prsa a místo dlouhé hřívy vlnitých vlasů měla chlapecký sestřih. Právě touto odlišností však zapadla do vlny rebelie, která se světem přehnala v 60. letech.

Twiggy

Twiggy

2. Jane Fondová (1969)

Americká herečka, pocházející ze slavného hereckého rodu Fondů, se na konci 60. let stala rebelkou a levicovou politickou aktivistkou. Bojovala za práva indiánů, žen, proti jadernému zbrojení a hlavně proti válce ve Vietnamu. Místo minisukně si pak navlékla vojenský mundúr a mašírovala do Vietnamu přemlouvat americké vojáky, aby přestali bojovat.

Jande Fondová

Jande Fondová

3. Yoko Ono (1969)

Bílá minisukně, bílé podkolenky, bílé tenisky, klobouk a velké sluneční brýle: takhle se na svatbu vyšňořila japonská výtvarnice Yoko Ono, když si brala na Gibraltaru slavného „Brouka“ Johna Lennona. Po svatbě pak poskytoval novomanželský pár interview přímo z postele, v níž celý týden oba trávili své líbánky.

Joko Ono a John Lenon

Joko Ono a John Lenon

4. Brigite Bardotová (1969)

V padesátých a šedesátých letech minulého století byla tahle sexy Francouzka jednou z nejvyhledávanějších hereček na světě, za níž se všichni muži zálibně otáčeli. Stala se hvězdou, ani nevěděla jak, a pak už jen unikala před všudypřítomnými reportéry a fotografy, uzavírala se do soukromí a dokonce se několikrát pokusila o sebevraždu. S hvězdnou filmovou kariérou se rozhodla skoncovat už ve svých 39 letech.

Brigite Bardot

Brigite Bardot

5. Jane Birkinová (1971)

Britská herečka si o role frivolních a sexem posedlých žen doslova koledovala. Ve své době nosila ty nejkratší možné minisukně. Takto odhalená se na pařížské diskotéce svíjela v objetí se skladatelem Sergem Gainsbourgem, s nímž pak nazpívala slavný duet Je t’aime, moi non plus, vášnivě prosycený milostnými vzdechy.

Jane Birkin

Jane Birkin

6. Debbie Harry (1975)

Obepnuté minisukně se staly populárními i v punkovém hnutí v 70. letech. Ve svém proslulém butiku Sex v Londýně je prodávala punková módní návrhářka Vivienne Westwoodová. Super krátkou délkou sukní také provokovala na pódiu frontmanka a zpěvačka americké punk rockové kapely Blondie Debbie Harry.

Blondie

Blondie

7. ABBA (1975)

Kožené kozačky až po kolena, ultra krátké minisukně s rozparky: takto vyzývavě se v polovině sedmdesátých letech prezentovaly švédské zpěvačky Anni-Frid a Agnetha ze skupiny ABBA. Když však chtěly takto vystoupit v německé televizní show Disco 75, se zlou se potázaly. „Ukazují až příliš moc své nohy a při tanci jsou jim vidět kalhotky, to nemůžeme vysílat,“ prohlásil režisér pořadu. „Tak to by se nám ve Švédsku nikdy nestalo,“ upozornil Benny Andersson. „Příště si holky budou muset vzít do Německa nějaké upjatější kostýmy.“

Abba

Abba

8. Madonna (1985)

Také pop se od 80. let vezl na punkové vlně a zpěvačky jako Madonna nebo Cyndi Lauper nosily minisukně z tylu a k tomu kožené bundy a roztrhané punčochy. Když pak Madonna oprášila korzet a přidala k tomu minikrinolínu, učinila ze sebe po vzoru Marylin Monroe nový sexy symbol.

Madonna

Madonna

9. Lady Diana (1994)

Minimóda se nevyhnula ani britskému královskému dvoru, kde do té do by vládla přísná puritánská morálka. Revoluci tam vnesla módní ikona 90. let, princezna Diana, když se neváhala objevit na veřejnosti v šatech a sukních nad kolena. V jejích stopách nyní hrdě kráčí její snacha Kate Middletonová.

Princezna Diana

Princezna Diana

10. Miluše Voborníková a divadlo Semafor (1969)

S uvolněním politické atmosféry během Pražského jara šlo ruku v ruce také uvolnění v mravech. České dívky propadly minisukním jako první na světě. Na konci 60. let si v nich na ulici hrdě vykračovala snad každá druhá holka. Vzorem jim byly dlouhonohé hvězdy divadla Semafor, jako Naďa Urbánková, Marta Kubišová, Hana Zagorová, Zuzana Burianová a hlavně pak Miluše Voborníková, která své krásné štíhlé nohy ráda ukazovala až do chvíle, než ji potkala vážná autonehoda. „Pánové Suchý a Šlitr si v Semaforu na minisukně potrpěli,“ poznamenala zpěvačka.

Libuše Voborníková

Libuše Voborníková

Další články

Zavří­t reklamu