válkaČeskoslovenskoobjevy

Tadeusz Wiejowski jako první zajatec utekl z Osvětimi. Tragickému konci se nevyhnul ani on

Tadeusz Wiejowski jako první zajatec utekl z Osvětimi. Tragickému konci se nevyhnul ani on
Zdroj: koláž archiv
+ 3 fotky+ 4 fotky

Uvádí se, že z koncentračního tábora Osvětimi se pokusilo uniknout 928 vězňů. Úplně první byl polský zajatec Tadeusz Wiejowski, který svůj pokus dovedl ke zdárnému konci. Také jeho si ale gestapo později našlo...

Simona Knotkova 3. března 2021

Polák Tadeusz Wiejowski (1914-1941) byl povoláním švec. Do koncentračního tábora v Osvětimi se dostal 14. června 1940 jako jeden z vězňů prvního transportu, vypraveného z vězení v Tarnově. Po příjezdu obdržel vězeňské číslo 220.

Thumbnail # Treblinku přežilo jen 60 zajatců. Byl mezi nimi i Čech Richard Glazar
Mohlo by Vás zajímat:

Treblinku přežilo jen 60 zajatců. Byl mezi nimi i Čech Richard Glazar

Za krátkou dobu se dal do kupy s civilními pracovníky, kteří v táboře pracovali jako elektrikáři. Zároveň to byli členové odbojové organizace Związek Walki Zbrojnej (Svaz ozbrojeného boje), kteří společně s mužem vymysleli plán osvobození. Útěk byl naplánován na 6. srpna. Wiejowski se převlekl do oblečení jednoho z nich a po jejich boku nastoupil do nákladního vozu, který je všechny vyvezl z tábora. Tento čin nezůstal dlouho v utajení.

Na chybějícího vězně se přišlo hned večer během sčítání. Rozzuření dozorci nařídili přísný apel všech 1311 vězňů, který měl trvat do té doby, dokud se utečenec nenajde. Esesáci procházeli mezi řadami zajatců a namátkou je bili a kopali. Ty, které podezírali ze spoluúčasti na útěku, poslali na takzvanou kozu, která byla speciálně vytvořena pro bičování. Nástup trval do dvou hodin odpoledne následujícího dne a měl i své oběti. Během dvacetihodinového stání zemřel polský žid Dawid Wongczewski, jenž se tak stal úplně první osobou, která v komplexu Auschwitz zemřela. Muž podlehl následkům předcházejícího mučení a pokročilé tuberkulóze.

Thumbnail # Děti, které přežily Osvětim, se znovu sešly před objektivem
Mohlo by Vás zajímat:

Děti, které přežily Osvětim, se znovu sešly před objektivem

Když dlouhý apel nepřinesl žádné výsledky, táborové gestapo spustilo vyšetřování, které je brzy dovedlo ke skupince polských elektrikářů. Po brutálním výslechu byli odsouzeni k trestu smrti, který byl ale nakonec změněn na trest zbičování a uvěznění v táboře. Do konce války přežil pouze jeden z nich – Bolesław Bicz.

Tadeusz Wiejowski se mezitím ukrýval ve svém rodném městě Kołaczyce. Gestapo ho dopadlo na podzim 1941 a převezlo do obce Jasło. Zde byl také neznámého dne téhož roku zastřelen v jedné z opuštěných naftových šachet.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu