V dobách své největší slávy Artěk dokázal pojmout tisícovky dětí. Poslední roky, ovlivněné i politickou situací mezi Ruskem a Krymem, tábor ale zeje prázdnotou.

V dobách své největší slávy Artěk dokázal pojmout tisícovky dětí. Poslední roky, ovlivněné i politickou situací mezi Ruskem a Krymem, tábor ale zeje prázdnotou. | zdroj: vintag.es


Tábor snů: Sovětský Artěk vypadá i po 30 letech jako to nejlepší prázdninové místo

TÉMATA: sssr | děti | prázdniny

user-avatar

Simona Knotková

10. 07. 2017 | 13:00

S dobou prázdnin odstartovala i doba táborů. Třebaže je dnešní nabídka pobytů pro děti pestrá a silně si konkuruje, jen málokterý tábor by dokázal svou velkolepostí a ideálností trumfnout ruský Artěk. Pionýrský tábor na poloostrově Krym vznikl v roce 1925 původně jako centrum pro pacienty s tuberkulózou. Postupně si vybudoval pověst obřího prázdninového komplexu, který byl snem každého (nejenom) sovětského školáka. Dostat se na něj mohli ale jen ti nejpilnější a nejšikovnější. Jako jakási mírová velvyslankyně z USA tábor v roce 1983 navštívila i Samantha Smith. Jedenáctiletá dívka proslula svým dopisem generálnímu tajemníkovi Andropovovi, kde vyjádřila svou obavu nad jadernou válkou. Na táboře jako i v celém SSSR se jí velmi líbilo a nechala se slyšet, že "Rusové jsou stejné lidé jako my". Fotky idylického Artěku v 80. letech si prohlédněte v naší galerii.

user-avatar

Simona Knotková

10. 07. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu