Kurz kamenictví pro uprchlíky funguje od loňského září, zájem je prozatím velký

Kurz kamenictví pro uprchlíky funguje od loňského září, zájem je prozatím velký | zdroj: atlasobscura.com


Syrští uprchlíci se učí kamenictví, aby mohli znovu vybudovat svou vlast

TÉMATA: uprchlíci | sýrie | válka v sýrii | památky

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 05. 2018 | 09:00

Sýrie se stále nachází ve stavu občanské války, jejíž konec je v nedohlednu. Přesto už teď mnozí uprchlíci přemýšlejí, jak jednou opravit zničené památky a architektonická díla. Takovou práci mohou dělat pouze speciálně vyškolení kameníci. Právě tomuto řemeslu se začínají někteří z nich učit.

Necelých 12 kilometrů na jih od syrských hranic se nachází uprchlické centrum Mafraq, kde se každé ráno v pět hodin scházejí uprchlíci, aby se učili, jak správně držet kladivo a opracovávat s ním kámen. Zkouší, jak vytesat do kamene tradiční ornamenty nebo opravovat sochy. To vše se jim bude hodit, až se jednou vrátí zpět do své vlasti.

Kamenický kurz trvá 42 týdnů a byl spuštěn v září loňského roku. Je veden malým mezinárodním týmem architektů a specialistů na konzervační a renovační práce z organizace Petra National Trust. „V budoucnosti se budeme moci vrátit domů do Sýrie. Je tam mnoho zničených památek. Chtěl bych se podílet na vybudování své země,“ říká jeden z účastníků kurzu, Mohamad Rafík Ale Kasem, čtyřicetiletý bývalý obchodník z Homsu.

Kurzu se účastní 28 uprchlíků, jak muži, tak i ženy, několik z nich pochází z Jordánska. Jsou mezi nimi bývalý taxikář, voják syrské armády, žena v domácnosti nebo instalatér. Všechny spojuje touha naučit se novému řemeslu, které bude v jejich domovině jednou mimořádně žádané. Je to také poměrně kreativní práce, při které se naučí správně opracovávat kámen a tvořit z něj nejrůznější objekty.

Stephen Battle, vedoucí programu, považuje celý projekt za velmi důležitý. Dříve se dařilo získávat potřebné profesionály jak v Sýrii, tak v okolních zemích. Jak ale válka pokračuje, těchto lidí výrazně ubylo a je problém sehnat kvalifikované řemeslníky schopné opravovat památky. „Přináší to otázky. Jestliže už dříve byl problém sehnat zkušené řemeslníky, jaké to asi bude, až ustane v Sýrii střelba,“ pokládá si otázku Battle. Lidí v zemi je málo, v pohybu jsou miliony lidí, po skončení války bude třeba udělat ohromné množství práce při obnově země. Pokud nebude dostatek lidí, proces obnovy se zpomalí.

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 05. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu