válkaČeskoslovenskoobjevy

Syrský Santa pašuje hračky do válkou sužovaného Aleppa

Syrský Santa pašuje hračky do válkou sužovaného Aleppa
Zdroj: odditycentral.com

Už pět let riskuje 44letý Syřan Rami Adham život, aby pomohl dětem z obléhaného Aleppa vyrovnat se s hrůzami tamní občanské války. Z Finska až do Sýrie pašuje hračky.

Yvonne Pokorná 23. října 2016

Rami Adham se v Aleppu narodil, ale v roce 1989 se s rodinou přestěhoval do Finska. Když v roce 2012 vypukla v Sýrii občanská válka, chtěl dětem z rodného města nějak pomoci. Nejprve ani neuvažoval o pašování hraček. Myslel si, že jídlo, léky a pitná voda je to, na čem nejvíc záleží. Nicméně když se opět chystal vypravit do Sýrie, požádala ho jeho dcera, aby dětem z Aleppa věnoval její hračky. Vzal dívku za slovo, a když pak uviděl radost v dětských očích, bylo jasné, co přiveze příště. Stal se z něj pašerák hraček, jemuž se dnes neřekne jinak než Santa ze Sýrie.

Hračky pro děti v Aleppu získává Rami od dobrovolných dárců.

Hračky pro děti v Aleppu získává Rami od dobrovolných dárců.

Z Helsinek do Aleppa se otec šesti dětí vypravil už téměř třicetkrát, a nehodlá s tím přestat, dokud válka neskončí. Do Sýrie se dříve dostával přes hranici s Tureckem, ale ta když se před dvěma roky uzavřela, začal do válkou sužované země přecházet nelegálně. Je to nebezpečná túra, kterou vykonává pěšky s osmdesátikilovým pytlem hraček na zádech. Pohybuje se oblastmi jak kontrolovanými protivládními rebely, tak i syrskou vládou. To však nejsou jediné ozbrojené síly, kterým se musí bedlivě vyhýbat. Díky svému humanitárnímu úsilí se dostal i do hledáčku militantních skupin z Islámského státu i šíitských milicí.

S pytlem hraček na zádech

S pytlem hraček na zádech

Všechno toto nebezpečí, jemuž na svých cestách čelí, jej však neodradí od pašování hraček. Svou misi považuje za nezbytnou. “Nedokážu popsat emoce těch dětí,” řekl pro televizi ZoominTV. “Je to, jako kdyby získaly nového přítele, jediného, jakého jen můžou mít. V době těžkého bombardování není nic, co bychom mohli udělat. Aspoň tedy přinášíme trochu radosti těm dětem,” vysvětloval.

Radost v očích syrských dětí je muži největší satisfakcí.

Radost v očích syrských dětí je muži největší satisfakcí.

Při každé cestě do Aleppa Rami propašuje zhruba tisíc hraček o váze 80 kg. Od plyšáků, přes panenky Barbie až po akční figurky, vozí vše, co dostane od dobrovolných dárců v Helsinkách. Ať už jde o cokoli, dětem nová hračka pokaždé udělá radost. Kromě toho Rami v současné době sbírá také finanční prostředky na stavbu škol v Sýrii u tureckých hranic, kam by bylo možné dětí ukrýt do bezpečí před soustavnými vojenskými nálety. Podle posledních informací zahynulo v Aleppu od obnovení bojů letos v září přes 440 civilistů, z toho 80 dětí.

Další články

Zavří­t reklamu