válkaČeskoslovenskoobjevy

Syřan krmí v Berlíně bezdomovce. Chce se tak odvděčit Němcům za to, že ho jako uprchlíka přijali

Syřan krmí v Berlíně bezdomovce. Chce se tak odvděčit Němcům za to, že ho jako uprchlíka přijali
Zdroj: huffingtonpost.com/facebook

O tom, že nelze automaticky ztotožňovat syrské uprchlíky s islámskými radikály svědčí i příklad dobročinnosti jednoho Syřana z Berlína. Ten se totiž rozhodl své hostitelské zemi pomáhat. Každou sobotu vaří jídlo pro bezdomovce.

Markéta Oderská 28. listopadu 2015

Každou sobotu Alex Assali rozloží svůj stolek před nádražím na Alexanderplatz v Berlíně a postaví na něj hrnce s hotovým jídlem, které sám uvařil. Nabízí ho pro berlínské bezdomovce a jiné lidi v nouzi. Sám sice toho moc na rozdávání nemá, ale i o to málo se chce s těmi, co nemají nic, rozdělit. Tímto způsobem Němcům oplácí jejich vlastní dobročinnost, tedy to, že ho ve své zemi jako uprchlíka přijali.

Assali se tak zapojil do projektu syrských křesťanů na pomoc potřebným. „Naším cílem je oplácet lidem, kteří nám pomohli,“ zní jejich motto. „Nejsme konzumní lidé, ale ti, co rádi slouží. Chceme být pozitivní součástí německé komunity. Spojit se s ní, pomáhat druhým i sobě navzájem,“ dodávají.

Assali rodný Damašek opustil už v roce 2007. Tehdy na internetu zkritizoval vládu syrského prezidenta Bašára Asada a za to mu hrozil tvrdý trest. Pár let pobýval v Libyi, kde pomáhal syrským uprchlíkům, ale poté, co zde vypukla občanská válka, odcestoval do Evropy a požádal o azyl v Německu.

„On opravdu ztratil vše, musel opustit svoji rodinu v Sýrii, protože ho tam chtěli zabít,“ uvedla jeho kamarádka Tabea Bü, která fotku s Assalim nedávno sdílela na fotosíti Imgur, kde ji zhlédly téměř tři miliony lidí. Oba pak byli ohromeni pozitivními reakcemi, které následovaly. „Nikdy by nás nenapadlo, co tak malý příspěvek může vyvolat, ale těší nás, že jsme vnesli trochu světla do tohoto světa,“ řekla Tabea.

Další články

Zavří­t reklamu