válkaČeskoslovenskoobjevy

Västerbottenský sýr se dá vyrábět jen na jednom místě, nikdo neví proč

+ 3 fotky+ 4 fotky

Říká se mu Císař mezi sýry, tedy alespoň ve Švédsku. Je to dlouhohrající speciální sýr, který se vyrábí jen na farmě ve vesnici Burträsk. Vyráběl se sice i jinde, ale nikdy to nedopadlo dobře a vlastně nikdo neví, proč.

Tomáš Chalupa 6. prosince 2019

Proč se musí sýr vyrábět jen v Burträsku a nikde jinde se to příliš nedaří, je jednou z velkých švédských záhad. V historii se tento sýr vyráběl například ve Falkenburgu, Bollnasu nebo městě Umeä. Výsledkem rozhodně nebyly špatné sýry, ale prostě nechutnaly tak jako pravý sýr västerbotten. Přitom byly dodrženy všechny postupy, recept také není tajný, zkrátka vše probíhalo tak, jak mělo, ale výsledek byl prostě jiný.

Za celou záhadou zřejmě stojí místní charakteristiky, jako je podnebí nebo kvalita vody. Někteří se dokonce domnívají, že za to může meteorit, který dopadl kdysi nedaleko obce a vytvořil zde jezero. Díky němu je půda v okolí velmi bohatá na vápník, který se dostává také do mléka místních krav a následně i do sýru. Další tvrdí, že během zrání, které mimochodem musí probíhat nejméně 14 měsíců, sýr leží na policích ze smrkového dřeva z místních stromů. I to prý hraje roli a dává mu jeho nezaměnitelnou chuť.

Odborníci z oboru potravinářství se pustili dokonce do forenzní analýzy sýrů, aby našli spojitost s obcí Burträsk, ale nepřišli na nic. Když se místní sýrárna rozšiřovala a stavěla se nová budova, raději nechali všechno kolem, tak jak bylo, aby nedošlo k porušení původních podmínek, byť vlastně nikdo neví, co je tou rozhodující ingrediencí.

I díky tomu, že jinde se sýr nedaří vyrábět v odpovídající kvalitě, se ho v Burträsku vyrobí ročně jen 4000 tun, což rozhodně nestačí pro potřeby celého Švédska. Z toho důvodu je jeho cena minimálně dvojnásobná oproti cenám jiných podobných druhů sýra. I tak ale zůstává jedním z nejžádanějších sýrů ve Švédsku a místní obyvatelé se nebojí sáhnout hlouběji do peněženky, aby si ho mohli dopřát.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu