Syndrom vybuchující hlavy není žádná legrace, člověk se pořádně nevyspí a navíc ho bolí hlava.

Syndrom vybuchující hlavy není žádná legrace, člověk se pořádně nevyspí a navíc ho bolí hlava. | zdroj: allthatsinteresting.com


Syndromem vybuchující hlavy trpí 15 milionů lidí, vědci netuší, jak jej léčit

TÉMATA: nemoci | medicína | mozek | poruchy spánku

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 03. 2019 | 18:00

Usínáte nebo už tvrdě spíte a najednou vás probudí ohromná rána? Silná exploze nebo výbuch, někdy doprovázený i vizuálním vjemem ze snu? Přesně takhle se projevuje EHS (Exploding Head Syndrome) neboli syndrom vybuchující hlavy. Je to opravdu velmi nepříjemná nemoc, kterou trpí 15 milionů lidí.

Nemusí jít vždy o výbuch, může to být i jiný velmi silný zvuk, třeba úder zvonu, činel nebo výstřel. V tomto se EHS liší a její projevy jsou velmi individuální. Problém je nejen zvuk, ale často také bolest hlavy, která tyto zvuky na krátkou dobu provází. Ale stačí to, aby člověk zcela procitl ze spaní.

U lidí, kteří EHS trpí jen občas, to je maximálně nepříjemný zážitek, na který rychle zapomenou. Pokud ale jde o opakující se problém, pak je opravdu zle. Vědci zatím zjistili, že nejčastěji postihuje lidi nad padesát let věku. Ale není to pravidlo a EHS bylo zaznamenáno i u dětí.

Bohužel vědci ani lékaři netuší, co je příčinou EHS. Někteří hledají jeho příčinu ve středním uchu, jiní zase v oblastech mozku zodpovědných za příjem a zpracování zvukových impulzů. Jenže nikdo na nic, co by EHS vysvětlovalo, nepřišel. Najdou se i tací, kteří věří, že EHS je důsledek probíhajícího nelegálního experimentu vlády, ale takové úvahy patří do říše spekulací.

Jediné vodítko je, že EHS se odehrává při spánku, usínání nebo probouzení. A je zjevně spjato s poruchou spánku zvanou nespavost. U lidí, kteří trpí nespavostí, se EHS vyskytuje třikrát více než u běžné populace. Jde tedy zřejmě o nějaký druh spánkové poruchy.

Samozřejmě se říká, že na vině je také stres, přepracování, celkově nezdravý životní styl, možná i dlouhé hodiny strávené u počítače, případně hraní akčních počítačových her. Takové vysvětlení se sice nabízí, ale zároveň je příliš obecné a těžko uchopitelné.

Co tedy lékaři doporučují pro zdravý spánek bez explozí? Klid, relaxaci před spánkem a pravidelné návyky, co se spaní týče. Pomáhá prý také meditace nebo jóga. EHS to sice nemusí zahnat, ale může snížit četnost projevů nebo je utlumit. A rozhodně se pak budete cítit lépe. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 03. 2019 | 18:00

Zavří­t reklamu