válkaČeskoslovenskoobjevy

Syn slavného letce byl unesen z domu plného lidí

Syn slavného letce byl unesen z domu plného lidí
Zdroj: wikicommons

Charles Augustus Lindbergh byl přezdívaný Osamělý orel. Proslul především díky svému prvnímu sólovému přeletu Atlantského oceánu z New Yorku do Paříže v roce 1927, který z něj udělal celosvětovou celebritu. O pět let později plnilo jeho jméno titulní stránky novin znovu. Tentokrát ale v mnohem tragičtějších souvislostech.

Crazy Eyes 13. listopadu 2018

Bylo úterý 1. březen roku 1932 a v okolí New Jersey zuřila bouře. Lindbergh seděl večer v pracovně svého víkendového domu uprostřed lesů a psal. Ticho a klid o chvíli později prořízl zoufalý výkřik chůvy, která šla do pokoje zkontrolovat Lindenberghova téměř dvacetiměsíčního syna. Pohled, který se jí naskytl, byl příšerný. Okenice byly vylomené, na podlaze blátivé stopy a především – prázdná postýlka. Na parapetu ležel dopis. Charles doběhl do dětského pokojíčku, zalapal po dechu a vykřikl: ,,Ukradli nám dítě.“

Neznámý únosce byl v dopise plném gramatických chyb a germanismů strohý. Jako výkupné za dvacetiměsíčního Charlese požadoval 50 tisíc dolarů. Místo podpisu byly na konci psaní jen dva spojené modré kruhy a červený ovál uprostřed. Policie okamžitě zahájila pátrání. Germanismy naznačovaly, že pachatelem by mohl být německý přistěhovalec. Na zahradě byl nalezen podomácku vyrobený žebřík, přímo pod oknem do pokoje byly kolem dokola stopy. Po únosci a dítěti se ale slehla zem. Den na to odstartovalo mediální šílenství.

Vedle armády novinářů zaplnili dům také někteří politici a několik slavných osobností, které se snažily na tragédii urvat rovněž svůj kousek slávy. Dokonce i Al Capone, toho času ve vězení, se nechal slyšet, že by rád svými konexemi pomohl k nalezení uneseného chlapce. Díky Lindberghově popularitě se z případu stala jedna z největších mediálních kauz té doby.

Charles Lindbergh se z únosu syna nikdy nevzpamatoval.

Charles Lindbergh se z únosu syna nikdy nevzpamatoval.

Uznávaný novinář Henry Louis Mancken označil únos za „největší příběh od doby Ježíšova zmrtvýchvstání“ a o únosu se začalo mluvit jako o „Zločinu století“. Policejní vyšetřování tomu odpovídalo, nevyhnuli se mu ani členové letcovi domácnosti. To nakonec nemilosrdně semlelo služebnou Violette Sharpovou, která nejprve tvrdila, že v kritické době byla v kině, pak svou výpověď změnila a řekla, že měla schůzku. Než mohla být předvolána k dalšímu výslechu, spáchala sebevraždu.

Lindberghovi byla celosvětová pozornost nepříjemná, jeho prioritou byla synova bezpečnost. Brzy se tak dostal do konfliktu s policií i s novináři. Vzápětí prohlásil, že chce s únosci navázat osobní kontakt a zaplatit výkupné. Což po několika peripetiích s různými prostředníky také udělal. Zbytečně. Místo, na kterém měl po zaplacení najít svého syna, bylo falešné. Poslední naděje zhasla, Lindbergh už svého malého Charlese nikdy neuviděl živého.

V polovině května zastavil na silnici zhruba sedm kilometrů od domu manželů Lindberghových nákladní automobil. Řidič si totiž všiml nedaleko cesty zvláštní mělké jámy, ledabyle zakryté listím. Když ho špičkou boty odhrnul, objevila se dětská ručička. V márnici pak Charles Lindbergh svého syna ihned identifikoval. Patolog konstatoval, že příčinou smrti byla proražená lebeční kost. Bylo jasné, že malý Charles zemřel ještě té samé noci, co byl unesen. Vyšetřování se opět ujala policie. To nakonec přineslo své plody. V hledáčku FBI se objevil německý přistěhovalec a truhlář Bruno Richard Hauptmann. I když důkazy proti němu byly neprůstřelné, v jeho garáži se dokonce našla i část výupného identifikovaná díky poznačenými čísly bankovek, Hauptmann neustále tvrdil, že je nevinen. Marně. 3. dubna 1936 ve tři čtvrtě na devět večer se posadil na elektrické křeslo. Proč a jak malý Charles zemřel si vzal s sebou do hrobu.

Američtí zákonodárci v reakci na tuto událost rychle přijali nový zákon, podle něhož se únos považuje za federální zločin. Manželé Lindberghovi dostatečně znechuceni mediálním zájmem se odstěhovali do Evropy.

Další články

Zavří­t reklamu