válkaČeskoslovenskoobjevy

Syn Margaret Thatcherové zmizel v poušti, našli ho za týden

Syn Margaret Thatcherové zmizel v poušti, našli ho za týden
Zdroj: Profimedia
+ 7 fotek+ 8 fotek

Diváci netflixového seriálu Crown často hledají na internetu, zda se události v seriálu skutečně staly. V případě zmizení syna Margaret Thatcherové se seriál držel pravdy. Mark Thatcher se ztratil při závodu Rallye Paříž-Dakar i se svým spolujezdcem v poušti. Hledat se jej vydala alžírská armáda.

Tomáš Chalupa 14. června 2021

Mark Thatcher začal závodit od svých 24 let. Absolvoval například slavný závod 24 hodin Le Mans, a právě při tomto závodu dostal zajímavou nabídku řídit Peugeot 504 na pouštním závodě Rallye Paříž-Dakar, což byl v té době relativně nový závod. Thatcher poněkud lehkovážně na nabídku kývnul, aby ji vzápětí pustil z hlavy. Když se potom v lednu roku 1982 přiblížil termín závodu, Thatcher se rozhodl, že slib splní, přestože se vůbec na závod nepřipravoval ani nepočítal s žádným takovým podnikem. Chlap zkrátka drží slovo.

„Byla to hrůza, neměl jsem absolutně žádnou přípravu. Tři dny jsme jezdili po poušti velmi dlouhé etapy, kdy celé hodiny jen zíráte do dálky na něco malého na horizontu. Vzpomínám si, že dva dny před tím, než jsme zastavili, jsem si říkal, že to všechno může hrozně špatně skončit,“ podělil se o své vzpomínky na závod Thatcher v listu The Guardian.

Thumbnail # Podívejte se na první nehodu při automobilových závodech, která byla natočena
Mohlo by Vás zajímat:

Podívejte se na první nehodu při automobilových závodech, která byla natočena

A věci se skutečně vyvíjely velmi špatně. Auto se 9. ledna porouchalo a zůstalo stát uprostřed pouště. Kolem občas projelo nějaké další závodní auto a jejich řidiči pak o situaci a pozici Thatchera informovali traťové delegáty. I samotný Thatcher si myslel, že pro ně brzy někdo přijede. Jenže došlo k jakési podivné chybě a záchranné vozy byly poslány na východ místo na západ. Jely přesně opačným směrem, než kde se Thatcherův Peugeot nacházel. Byl večer a záchrana nikde, Thatcher pochopil, že v poušti asi nějakou dobu zůstanou.

Thatcher se na celou situaci mentálně připravil. Jídla moc neměli, ale vody měli na 4 týdny, takže věděl, že vydržet mohou dlouho. Hlavní bylo nějak zahnat nudu, takže si Thatcher krátil čas četbou. Jenže zatímco si celkem v klidu četl v autě, v Londýně nastalo zděšení. Alžírská armáda rozjela velkou pátrací akci. Z Londýna přiletěl Thatcherův otec Denis a trval na tom, že se pátrání zúčastní. Byl podle všeho hodně rozzuřen, že armáda nedokázala jeho syna najít. Když kdosi informoval Thatcherovou o tom, že její syn se pohřešuje, začala prý brečet. O několik dní později jí volal dokonce americký prezident Ronald Reagan, aby ji utěšil. Pátrací akce trvala už čtyři dny a po jejím synovy nebyly stále žádné stopy.

Thumbnail # Targa Florio: Nejkrásnější automobilový závod všech dob, kde jako první žena závodila Eliška Junková
Mohlo by Vás zajímat:

Targa Florio: Nejkrásnější automobilový závod všech dob, kde jako první žena závodila Eliška Junková

Pak se ale věci pohnuly. Nad ztracenou dvojicí přeletělo letadlo, což vedlo Thatchera k tomu, aby zapálil světlici. Pouhou půlhodinu poté, co letadlo odletělo, přijeli zachránci. Thatcher sám oceňoval, že alžírská armáda byla dobře organizovaná a měla plán, jak v případě potřeby ztracené jezdce najít. Celý problém byl, že Thatcher se dostal z kurzu trati a nacházel se 31 mil mimo závodní trasu. To vysvětlovalo, proč se ho tak dlouho nedařilo najít.

Margaret Thatcherová si pochopitelně velmi oddychla a ráda zaplatila z vlastních peněz 1785 liber jako úhradu nákladů na pátrání. Thatcher se po návratu vzdal dalšího závodění, což zbytek rodiny uvítal. Přestěhoval se do Texasu, kde se oženil a otevřel si autosalon. Vášeň pro rychlá auta mu zůstala po celý život.

Naposledy o něm bylo slyšet v roce 2004, když byl zatčen v Jihoafrické republice a odsouzen ke 4 letům podmíněně za přípravu a financování vojenského puče v Rovníkové Guineji. Musel rovněž zaplatit pokutu 3 miliony randů. Thatcher se hájil tím, že se financování převratu dopustil nevědomě.

Další články

Zavří­t reklamu