válkaČeskoslovenskoobjevy

Syn herce Johna Wayna odkryl vzácné fotky ze soukromí hollywoodských legend

Syn herce Johna Wayna odkryl vzácné fotky ze soukromí hollywoodských legend
Zdroj: Foto: John R. Hamilton
+ 9 fotek+ 10 fotek

Mladý Clint Eastwood myje auto, krásná Brigite Bardotová si chladí nohy v kbelíku se studenou vodou, Richard Gere hraje s cigaretou v puse na piáno. Tyhle a mnoho jiných fotek ze soukromého života slavných filmových hvězd odkryl světu syn legendárního amerického herce Johna Wayna, Ethan Wayne. Podařilo se mu totiž získat archiv fotek proslulého filmového fotografa Johna R. Hamiltona. Mnohé z nich spatřily světlo světa vůbec poprvé.

blondie 26. února 2015

John R. Hamilton začínal jako fotožurnalista v časopisech, ale slávu si vydobyl hlavně jako fotograf u filmu. První film, na kterém pracoval, byl americký western Stopaři z roku 1956, v němž jednu ze svých nejlepších rolí vytvořil právě John Wayne. Hamilton nafotil celkem 77 filmů, hlavně kovbojek, a kromě toho nenapodobitelným způsobem zvěčnil ty nejoslnivější představitele zlaté éry Hollywoodu jako Paula Newmana, Steva McQueena, Clinta Eastwooda, Natalii Woodovou, Elizabeth Taylorovou, Jane Mansfieldovou a mnohé další.

„Jeho fotografie byly intimní a sexy a nikdo nezachytil americké filmové idoly tak, jak to uměl on. Nabídl nám neuvěřitelně důvěrný pohled ze soukromí těchto lidí, které zachytil v jakémsi zvláštním světě někde mezi filmovou scénou a jejich domovem,“ napsal o něm Bruce Weber ve své knize Thank Your Lucky Stars.

Hamilton se ovšem nezaměřoval jen na filmový svět, ale fotil i v prostředí populární hudby. Zaznamenal slavný příjezd Beatles do Spojených států či triumfální vystoupení Elvise Presleyho v Las Vegas.

Od fotografovy smrti v roce 1997 jeho obsáhlé a kultovní dílo upadlo v polozapomenutí, než si na ně opět vzpomenul syn Johna Wayna Ethan Wayne. Společnost nazvaná po jeho otci získala nedávno celý Hamiltonův archiv fotek, čítající stovky tisíc negativů a diapozitivů s osmi sty celebritami. Do té doby nezveřejněné fotografie jsou teď poprvé k vidění na exkluzivních výstavách pořádaných na různých místech Spojených států. Některé z nich jsou nabízeny i k prodeji a část výtěžku pak poplyne do Onkologické nadace Johna Wayna na pomoc pacientům s rakovinou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu