Muž ženu z fotografie nakonec našel.

Muž ženu z fotografie nakonec našel. | zdroj: warhistoryonline.com, Blatenské listy


Syn amerického vojáka se setkal s Češkou, která před 73 lety pomáhala jeho otci

TÉMATA: druhá světová válka | vojáci | fotografie

user-avatar

Simona Knotková

17. 07. 2018 | 10:30

Otec Jerryho Huffmana Paul sloužil za války v tankové jednotce. Jerrymu po něm zbylo několik medailí, pár upomínkových předmětů a fotografie s chlapcem a mladou ženou z Československa. Právě neznámou ženu, která na konci války pomáhala společně s ostatními americkým vojákům, se mu po letech podařilo vypátrat.

Na černobílé fotografii vidíme tři mladé lidí, kteří se drží kolem ramen a smějí se. Válka skončila a zase nastal důvod k radosti. "Mému otci je na fotce devatenáct, přežil válku a čeká ho cesta domů," vypráví o snímku syn zobrazeného vojáka Jerry Hoffman.

Jeho otec Paul se vylodil ve Francii po Dnu D jako součást 4. obrněné divize. Po bitvě o Normandii pokračoval v bojích v Ardenách a nakonec se přes evropské země dostal až do Československa, kde osvobozoval město Blatná. Tamní obyvatelé americkou armádu přivítali s otevřenou náručí a během jejich krátkého pobytu se o ně dobře starali. Američané je za to zahrnovali luxusními potravinami v podobě kávy, čokolády nebo konzervované šunky.

"Mé vzpomínky jsou stále plné jeho vyprávění o tom, jak laskaví byli lidé v Blatné a jak pěkně se o něj a o jeho kolegy vojáky starali. Také s úžasem vyprávěl, jak měl někdo schovanou obrovskou americkou vlajku a pyšně ji vyvěsil v ten den. Nejen že byl potěšen, že vidí vlajku, ale byl ohromen, jak ji mohl mít někdo schovanou během války," říká Jerry.

Fotografie pořízená po osvobození Blatné americkou armádou

Paul se chtěl v roce 1985 do Československa vrátit a jeho obyvatelům poděkovat. Kvůli železné oponě se mu to ale bohužel nepodařilo a brzy zemřel. Jeho syn roky pátral po neznámé dvojici Čechoslováků, kteří s Paulem pózovali před fotoaparátem. Byl si jistý, že oba budou asi také mrtví, ale chtěl alespoň najít jejich příbuzné. Po neúspěšném hledání to chtěl už vzdát, když ho na poslední chvíli napadlo zeptat se na české ambasádě ve Washingtonu, D.C.

S pomocí velvyslance vyšel v Blatenských listech dopis, v němž Jerry prosí místní o pomoc. "Byl pryč již mnoho let, ale ve spleti životních vzpomínek měl vždy pro Blatnou slabé místo. Vím, že je to dlouhá doba, ale pokud by byl někdo, kdo by je mohl identifikovat a dát jim vědět, že jejich laskavost zůstala s mým otcem celý jeho život, byl bych navždy vděčný," píše v něm.

Noviny se dostaly do rukou lidí, kteří na fotografii identifikovali svou příbuznou Blaženu Hrabětovou. A to nebyla jediná dobrá zpráva pro Hoffmana. Žena podle všeho byla ve svých 92 letech stále naživu a projevila zájem se s Jerrym setkat. Paula si sice přímo nepamatovala, ale na americké vojáky měla jen ty nejlepší vzpomínky. Po válce se vdala, porodila dvě děti a živila se jako obuvnice. Emotivní setkání v Blatné proběhlo letos v květnu.

Podařilo se vypátrat také totožnost mladíka, kterým byl Ladislav Veselý. O jeho dalším osudu se toho ale příliš neví. Podle všeho opustil zemi v roce 1945 společně s vojáky a emigroval do Spojených států.

user-avatar

Simona Knotková

17. 07. 2018 | 10:30

Zavří­t reklamu