válkaČeskoslovenskoobjevy

Sylvester Magee o sobě tvrdil, že má 130 let, byl otrokem a bojoval na obou stranách občanské války

Sylvester Magee o sobě tvrdil, že  má 130 let, byl otrokem a bojoval na obou stranách občanské války
Zdroj: allthatsinteresting.com

5. října roku 1971 zemřel starý muž jménem Sylvester Magee. Neměl žádný rodný list ani doklad, který by určoval jeho věk. Sám o sobě tvrdil, že mu je 130 let, prožil jako voják válku Severu proti Jihu, a to na obou stranách. Začínal jako otrok.

Tomáš Chalupa 12. září 2018

Magee tvrdil, že se narodil 29. května roku 1841 v Severní Karolíně. Jeho rodiče Ephraim a Janette byli otroci na plantážích J. J. Shankse. Tam Sylvester pracoval až do svých 19 let. Pak byl prodán plantážníkovi jménem Hugh Magee, který vlastnil plantáže Lone Star v Covington County v Mississippi.

Když vypukla válka Sveru proti Jihu, Magee byl důstojníkem v jižanské armádě a jeho otrok Sylvester mu dělal nosiče a sluhu. Byl tím pádem de facto jedním z vojáků Konfederace. Někdy mezi lety 1861 – 63 byl prodán dalšímu majiteli, kterým byl Victory Steen. Tomu ale Sylvester utekl a dal se do služeb armády Unie. Ta bojovala za zrušení otroctví a měla i své černošské jednotky.

Účastnil se obléhání Vickersburgu i bitvy u Champions Hillu. „Bylo mi 22 let. Všechno, co jsem uměl, bylo sklízet bavlnu a dělat další věci na farmě. Ale 382 černým a 500 bílých dali pušky a poslali nás do boje,“ říkal k tomu sám Magee. Bojoval tedy ve smíšeném batalionu, kde byli černí i bílí vojáci.

Sylvester Magee ve vyšším věku

Sylvester Magee ve vyšším věku

Po válce už jako svobodný muž se Magee vrátil do Mississippi a začal pracovat na farmě. Pak se různě protloukal a skončil jako pracovník ve mlýně za 10 dolarů na týden.

Když přeskočíme mnoho let, o kterých není celkem nic známo, dostaneme se do bodu, kdy Mageemu bylo údajně 124 let a stal se středem zájmu médií. V roce 1965 amatérský historik A. P. Andrews udělal s Mageem interview. Tento rozhovor přinesl velký zájem. Otrok, voják Konfederace i Unie, to už bylo sousto pro noviny.

Jenže nic z Mageeho výpovědi se nepodařilo v té době ověřit a Magee zemřel v roce 1971. Až v roce 2016 profesor Max Grivno rozjel svůj vlastní výzkum, protože chtěl zjistit, zda byla Mageeho výpověď pravdivá.

Nenašel ale jediný dokument, který by potvrzoval jeho věk, a stejně tak ve vojenských archivech nebylo nic o vojákovi Konfederace nebo Unie (nebo obou) jménem Sylvester Magee. Nenašel se rodný list ani papír, který dostávali vojáci při náboru do armády. Jediný věrohodný dokument bylo potvrzení vydané Alfredem Andrewsem, že Magee je skutečně válečný veterán. Grivno se Andrewse zeptal, na základě jakých údajů mu toto potvrzení vystavil. Andrews řekl, že takovou spoustu detailů z období války Severu proti Jihu si mohl pamatovat pouze skutečný účastník. Magee byl navíc negramotný, neuměl číst, tudíž si věci nemohl nikde nastudovat. To byl velmi pádný argument.

Jestli byl Magee skutečně veteránem války a bývalým otrokem, nebo si věci vymyslel, to se s jistotou nejspíš už nikdy nedozvíme. Jisté je, že Magee oslavil 125. narozeniny, a to 29. května roku 1965. Ten den se ve městě Collins konala velká narozeninová párty na počest Mageeho a guvernér Misssissipi prohlásil tento den za Den Sylvestera Mageeho. Zdravotní pojišťovna ho označila za nejstaršího občana Spojených států a prezident Lyndon Johnson mu poslal speciální zdravici.

Další články

Zavří­t reklamu