Pán se dvoří dámě a pěkně se k tomu vymódil. | zdroj: britannica.com


Svých Padesát odstínů šedi měl i středověk. Po několik staletí to byl erotický bestseller

TÉMATA: středověk | erotika | manuskript

O erotickém manuskriptu se nedávno znovu začalo hovořit v souvislosti s objevem ztracených (a značně potrhaných) pergamenů, jejichž obsahem byla sonda do středověké erotiky. Někdo, kdo uměleckou hodnotu díla zřejmě neocenil, z pergamenů udělal desky a do nich vložil několik dokumentů, které se svým obsahem nemohly vzácnému přebalu absolutně vyrovnat.

user-avatar

Marta Šindlauerová

26. 11. 2019 | 19:00

Neřestná poetická publikace z let 1230–1275 nese název Román o růži a pochází z brků dvou francouzských autorů, Guillame de Lorrise a Jeana de Meune. Alegorickou formou je zde popisováno umění milovat a dvořit se. Je tu ovšem i několik značně peprných momentů, nad kterými by se červenal i ten největší obecní gigolo. A protože zakázané, kontroverzní a nestydaté přitahuje, není divu, že to bylo dílo nesmírně populární. To ostatně dokazují i četné nálezy útržků z příběhu; dodnes jich bylo objeveno přes 250. Každý z nich se obsahově maličko liší, ty podstatné detaily ale zůstávají stejné.

A co že je na této publikaci vlastně tak nestoudného? No, raději se tady do toho nebudeme hlouběji ponořovat (k tomu vám jistě poslouží jiné weby), ale když nahlédneme do jedné z nejpropíranějších pasáží, tak se tam píše o “díře mezi dvěma pilíři” a o něčem “pevném a silném”. Takže si představu můžete určitě udělat sami. Některé části jsou tak hanbaté, že se je současní vydavatelé ostýchají zařazovat do nových vydání této knížky.

Dílo, které je mimochodem považováno za poměrně kvalitní, ovlivnilo na dlouhou dobu literaturu nejen francouzskou, ale i světovou, a upřímně, pokud někdo za pět set let objeví manuskript Padesáti odstínů šedi, pochybujeme, že nad tím budou historici jasát tolik, jako když objeví i drobný cár středověkého erotična ze 13. století.

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Marta Šindlauerová

26. 11. 2019 | 19:00

Zavří­t reklamu