válkaČeskoslovenskoobjevy

Švýcarsko vyřadilo kávu ze seznamu komodit nezbytných pro život

+ 2 fotky+ 3 fotky

Bez kávy nefunguju, říká mnoho lidí, kteří tomuto nápoji holdují. Švýcaři si ale myslí, že bez kávy se dá žít a vyřadili nedávno kávová zrna ze seznamu nezbytných komodit. Ten obsahuje potraviny a komodity, které se mají shromažďovat pro případ jaderné katastrofy nebo války.

Tomáš Chalupa 10. května 2019

Ve švýcarských skladech a potravinových bankách se nachází 15 300 tun kávových zrn. To je množství, které by mělo stačit pro celou zemi na tři měsíce. Více jich ale už nebude, spíše naopak. Švýcarští úředníci se totiž rozhodli, že káva není strategická a pro život nezbytná surovina.

„Káva není nezbytná podle kritérií, která uplatňujeme dnes. Káva neobsahuje téměř žádné kalorie, a proto nijak nepřispívá k potravinové bezpečnosti z hlediska výživy,“ stojí ve zprávě Úřadu pro národní zásobování.

Švýcarsko svůj systém bezpečnostních zásob vytvořilo mezi světovými válkami. Má sloužit jako rezerva pro případ války či katastrof, ale může také vyrovnávat nedostatek konkrétních komodit v případě, že se z nějakého důvodu nebudou moci dostat na švýcarský trh. Zásoby kávy vznikly v minulosti, protože tehdy byl pohled na kávu odlišný.

Rozhodnutí úřadů bylo široce komentováno a objevilo se i v zahraničních médiích. Kritici souhlasí s tím, že káva nemá kalorie, ani tuky a bílkoviny, ale je nezbytná z „psychologického hlediska“. Na to ale zpráva Švýcarů odpovídá, že přesný vztah mezi psychikou a kávou nebyl nikdy vědecky ověřen a skladování desítek tun kávy je potřeba ukončit. Odpůrci rozhodnutí ale namítají, že káva je vynikající antioxidant a obsahuje také vitamíny. Na přísné úřady, které zohledňují pouze výživovou hodnotu, ale tyto argumenty příliš neplatí.

Na stranu odpůrců se přidaly dokonce i některé sklady, které kávu pro stát uchovávají. Jeden z nich, Réservesuisse, vydal zprávu, ve které tvrdí, že není možné sledovat pouze nutriční hodnoty a že potraviny mají také jiné aspekty. „Lidé, kteří pijí kávu, se cítí lépe, a pokud se pije káva v kolektivu, má sociálně posilující efekty,“ tvrdí Nadira Faberová z Oxfordské univerzity.

Dobrou zprávou pro milovníky kávy je, že rozhodnutí má začít platit až od roku 2022 a navíc ještě neprošlo finálním schválením. K tomu má dojít až letos v listopadu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu