válkaČeskoslovenskoobjevy

Švýcarská horská vesnička nabízí půl milionu každému, kdo se v ní natrvalo usadí

Švýcarská horská vesnička nabízí půl milionu každému, kdo se v ní natrvalo usadí
Zdroj: odditycentral.com

Švýcarská horská vesnička Albinen má posledních 250 stálých obyvatel a v podstatě čelí tomu, že v budoucnosti zanikne. Místní se s tím nechtějí smířit, a tak se rozhodli přijít se zajímavým návrhem. Zaplatí balík peněz každému, kdo se v ní usadí.

Tomáš Chalupa 30. listopadu 2017

Vesnička je přitom malebná a velmi krásná, navíc obklopená horami a nádhernou přírodou. Jenže obec se současně nachází v nadmořské výšce 1300 metrů nad mořem, je velmi obtížně dostupná, za prací místní musí dojíždět hodně daleko. Nejbližší větší města Visp a Sion jsou vzdáleny hodinu a půl jízdy autem. I proto se vesnička stále vylidňuje a počet jejích obyvatel se nezadržitelně zmenšuje. Problémem jsou hlavně odchody mladých lidí, kteří v dalším setrvávání v Albinenu nevidí žádnou budoucnost. Navíc po odchodu tří rodin, které měly celkově osm dětí, byla v obci zrušena i škola. Počet dětí na udržování jednotřídky není už dostatečný.

Není divu, že se starosta Beat Jost uchýlil k poměrně zoufalému kroku, aby zachránil budoucnost Albinenu. Nabízí štědrou finanční odměnu každému dospělému člověku ve věku pod 45 let, který se rozhodne v obci natrvalo usadit. Každý nový obyvatel dostane z obecní pokladny 25 tisíc švýcarských franků, což je něco přes půl milionu korun. Pokud by se přistěhovala standardní rodina o čtyř členech, může získat až 1,5 milionů korun.

Aby někdo tuto odměnu získal, musí se zavázat, že v obci bude žít nejméně deset let a koupí nebo postaví si zde svůj vlastní dům. Ten musí mít hodnotu minimálně 200 tisíc franků, aby nešlo jen o nějaké letní sídlo, kam budou dotyční jezdit na dovolenou.

Kromě finančního benefitu je samozřejmě velkým lákadlem také panenská příroda a čistý vzduch. Pro mnoho lidí je to představa ráje, ovšem právě komplikované dojíždění a nedostatek společenského a kulturního života mladé lidi od pobytu v Albinenu odrazuje.

Jak se celý nápad ujme, tak ukáže až čas. Ale případ Albinenu ukazuje na širší problém, který trápí švýcarský venkov. I jiné horské vesničky se vylidňují a stávají se v lepším případě turistickými centry. Také další obce proto hledají kreativní cesty, jak zvýšit svou populaci. Takový Inden nabízí místním výrazné slevy v obchodech, Safien zase zdarma dopravu do vzdálenějších oblastí. A Corippo s pouhými 13 obyvateli zvažuje plán, že se stane jedním velkým hotelem. Zkrátka Švýcaři nechtějí nechat svůj půvabný horský venkov jen tak vymřít. Možná by i v mnohých českých horských vískách mohli začít uvažovat nad podobnými řešeními.

Další články

Zavří­t reklamu