válkaČeskoslovenskoobjevy

Švýcaři testují převratný stroj, vysává ze vzduchu CO2 a využívá jej pro pěstování rostlin

Zařízení s názvem Climeworks AG bylo otevřeno nedaleko Curychu. Jde o první komerční systém, který odsává z ovzduší škodlivý oxid uhličitý a využívá jej pro zemědělské účely. Podle Švýcarů mohou podobná zařízení zvrátit negativní trend ve znečišťování ovzduší.

Tomáš Chalupa 6. dubna 2018

Zařízení funguje na principu silného sacího zařízení, které je vybaveno filtrem, který separuje oxid uhličitý za vzduchu a následně ho zahřívá na teplotu téměř 100 stupňů Celsia. Ten je pak pumpami vháněn do speciálního skleníku s plodinami a rostlinami. Ty potřebují CO2 pro svůj růst.

Švýcarští odborníci odhadují, že ročně se takto podaří odstranit z ovzduší asi 900 tun CO2, což je množství, které ročně vyprodukuje asi 200 automobilů. Systém bude fungovat tři roky ve zkušebním režimu, při kterém se doladí případné problémy. Podobná zařízení budou nezbytná, pokud lidstvo chce dodržet závazek, aby oteplování klimatu nepřekročilo v globálu dva stupně Celsia.

Ne všichni s tímto tvrzením Švýcarů souhlasí. Mnoho vědců se domnívá, že mnohem efektivnější a levnější, než odsávání oxidu uhličitého z ovzduší, je zaměření se na jeho zdroje, tedy fosilní paliva. Pokud se je podaří nahradit jinými energetickými zdroji, budou podobné stroje zbytečné.

Problém je, že celý systém, jak jej vyrobili Švýcaři, je velmi drahý. A drahý je také jeho provoz. Howard Herzog z amerického technologického institutu MIT spočítal, že odstranění jedné tuny CO2 vyjde na 1000 dolarů. To je desetkrát více, než na kolik by přišla likvidace oxidu uhličitého přímo v uhelné elektrárně, tedy dříve, než vůbec nějaký oxid do ovzduší unikne.

„S takovými cenami je trapné o tomto způsobu uvažovat. Máme spoustu jiných možností, jak dělat to samé, ale mnohem levněji,“ tvrdí Herzog.

Velkolepé plány společnosti Climeworks tyto pochybovačné hlasy ovšem nijak nenabourávají. Firma chce postavit 250 000 zařízení po celém světě. Toto množství by odstranilo celé 1 procento oxidu uhličitého ze zemského ovzduší.

Je potřeba říct, že v současnosti je lidstvo v situaci „lepší něco než nic“, protože boj o fosilní paliva a jejich budoucnost zatím ani zdaleka neskončil a existuje silná lobby, která si přeje jejich existenci zachovat. Právě proto se někteří environmentalisté domnívají, že není čas na to pečlivě volit, která metoda je jak účinná či drahá, ale je nutné okamžitě použít všechny dostupné technologie, aby se s čištěním ovzduší začalo okamžitě. Pokud se bude další roky a desetiletí čekat na vývoj dostatečně levných a ekonomicky udržitelných technologií, může být už pozdě.

Další články

Zavří­t reklamu